B. Verenigingen die zich richten op het verlenen van hulp In Akersloot waren ooit 12 verenigingen die zich richtten op het helpen van de medemens. Van deze verenigingen zijn er nog twee overgebleven: de Vrijwillige Brandweer en De Zonnebloem. 37. Vereniging Vrijwillige Brandweer Akersloot Bij het horen van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Akersloot zullen veel mensen hun wenkbrauwen fronsen, een vereniging? Even terug naar het begin van het ontstaan van de brandweerzorg in Akersloot. Deze werd geregeld in keuren. Zo moesten huizen een brandemmer en/ of lantaarn hebben en op centrale plekken hingen brandhaken. Dan kon men vanaf de her en der in het dorp gegraven blusvijvers een rij vormen en deze emmers steeds aan elkaar doorgeven. De brand echt blussen deed men niet, het was meer de omgeving nat houden, met de brandhaken werden dan de brandende delen omgetrokken zodat deze niet de naburige huizen konden aansteken. Dit is overigens een tactiek die nu in 2020 steeds meer wordt toegepast bij branden in industriepanden, dit om de veiligheid van de brandweer te waarborgen. Ze waren vroeger zo gek nog niet! Honderden jaren ging het zo in het kleine Akersloot en omdat de huizen verspreid stonden in de diverse buurtschappen was ook de noodzaak van aanpassingen niet groot. Dit veranderde toen in mei 1823 de Gouverneur van Noord-Holland een brief stuurde naar de Schout (burgemeester) waarin hij de opdracht gaf om "onverwijld over te gaan tot het formeren van een regelement tot voorkoming van brand en het aanschaffen van middelen tot blussing van brand". Dit was al de tweede keer dat deze brief naar Akersloot was gestuurd. Maar Schout en Schepenen voelden er niet De eerste brandweerauto met bemanning bij het inhalen van de nieuwe burgemeester in 1958 V.l.n.r.: Nico Roemer, Jaap Leijen, Piet Schouten, Niek Blokker, Klaas Kaandorp, Jo Velzeboer, Jaap Broersen, Maarten Kerssens en Dirk Buur. De huizen op de achtergrond staan op de hoek Hoornselaan - Pontweg Noord. veel voor, mede omdat de gebouwen in Akersloot ver uit elkaar stonden en een brandspuit zou dus niet veel nut hebben. In 1824 dragen de Gedeputeerde Staten van Noord Holland Akersloot op tot aanschaf van twee brandspuiten. Nog steeds voelt men er weinig voor en er wordt dus ook niets gekocht. Pas zeven jaar na de eerste brief wordt er in augustus 1830 een brandspuit gekocht en een reglement opgesteld. Hierbij werden 125 manschappen aangesteld om het geheel te bedienen. In 1832 werd bepaald dat, als er brand was, de klokken van de kerk werden geluid en overdag de vlaggen werden uitgestoken en lantaarns 's nachts vanuit de toren. De oude kerk aan het Dielofslaantje had een veel hogere toren dan de huidige kerk en was dan ook goed zichtbaar in alle hoeken van het dorp. In december 1856 stelde de raad van de gemeente Akersloot de verordening op het brandweerwezen officieel vast. Hierin stond dat alle mannelijke ingezeten van 18 tot 60 jaar verplicht waren op te komen om de brandspuit te bedienen in geval van brand. (Hiervan vrijgesteld waren o.a. ambtenaren, molenaars, pontschippers, geestelijken en bewoners van de Oost en Westwoude, de Starnmeer en de Kogerpolder.) Dit noemt men de zogenaamde "Plichtbrandweer". 30

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 31