en familienaam te laten inschrijven, en 2. Maandelijks één cent te betalen". Bovengenoemde broederschappen kwamen zeker niet alleen in de Sint Jacobusparochie van Akersloot voor. Het Heilig Hart van Jezus De Broederschap van het Heilig Hart van Jezus kwam voor in 44 van alle parochies van het bisdom Haarlem, de Broederschap van de St. Pieterspenning kwam voor in 51 van alle parochies van het bisdom Haarlem, en de Broederschap van de Eeuwigdurende Aanbidding van het Allerheiligst Sacrament kwam zelfs voor in 74 van de parochies. Andere veel voorkomende broederschappen in ons bisdom waren de Broederschap van de Heilige Geest en die van de Levende Rozenkrans. Gemiddeld kende elke parochie van het bisdom Haarlem in de 19e eeuw een kleine 6 broederschappen. Hoe lang de broederschappen in Akersloot bestaan hebben is ons helaas niet bekend. Gerard Krom Gzn. 35. Eendracht maakt Macht Over het algemeen hebben de Duitse bezetters ons tijdens de Tweede Wereldoorlog weinig goeds gebracht. Over één besluit van hen mogen we achteraf echter best tevreden zijn. Het betreft hier het Ziekenfondsenbesluit van 1 november 1941. Dit besluit was een grote verbetering voor de Nederlandse gezondheidszorg. Iedereen die een inkomen had beneden de ziekenfondsgrens, toen 3000,- per jaar, moest zich bij een ziekenfonds voor de verplichte verzekering aanmelden. Met name voor de families waarvan een lid in het ziekenhuis terechtkwam was dit een behoorlijke geruststelling. Voor de oorlog waren er wel ziekenfondsverzekeringen, maar deze waren altijd vrijwillig. Zo werd er in 1930 een vereniging, eigenlijk een vrijwillige ziekenfondsverzekering, opgericht voor de inwoners van Akersloot. Door lid te worden van deze vereniging konden de leden een flinke vergoeding krijgen voor de kosten van de verpleging in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. De vereniging kreeg als naam 'Eendracht maakt Macht'. Het Neutraal Centraal Ziekenhuis. Oproep om lid te worden van Eendracht maakt Macht De initiatiefnemers voor de vereniging waren de heren Van 't Hof en Ploeger. Door middel van een rondschrijven werden de Akersloters opgeroepen om lid te worden van de vereniging. Onderaan de oproep zat nog een invulstrook waarmee de nieuwe leden (en hun gezinsleden) zich konden inschrijven. Het is ons niet bekend hoeveel Akersloters hiervan gebruik gemaakt hebben en hoe lang de vereniging heeft bestaan. Gerard Krom Gzn. 28 Gelet op de omstandigheid, dat de Raad der gemeente Akersloot niet bereid is tot het verleenen van een jaarlijksche subsidie voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, als gevolg waarvan de ingezetenen dezer gemeente slechts tegen een hooger tarief (n.l. f 6. per verpleegdag) dan vastgesteld is voor de subsidieëerende gemeente, n.l. f 3.— per ver- pleegdag, in genoemd ziekenhuis opgenomen kunnen worden. Aldus wordt voorgesteldeen vereeniging te stichten van inwoners dezer gemeente, welke zich verplichten, ingaande 1 Januari 1931 een jaarlijksche bijdrage te betalen van ten hoogste 30 cent per lid voor tien achtereenvolgende jaren. De door de leden der op te richten vereeniging te betalen vergoeding zal nimmer meer mogen bedragen dan 30 ets. per lid en per jaar Als leden worden aangemerkt ook minderjarige kinderen, voor wie door het hoofd van een gezin wordt betaald. Om een voorbeeld te noemenVoor een gezin van b.v. 5 personen zal dan ten hoogste f 1.50 per jaar verschuldigd zijn. Wordt lid van deze vereeniging, het is van het hoogste belang. De naam der vereeniging zal zijn„Eendracht maakt Macht". Op onderstaande strook kunt U invullen de namen der leden. Deze strook wordt binnen een paar dagen terug gehaald. Het Sub-Comité, J. VAN 'T HOF Sr., Voorzitter. C. PLOEGER, Secretaris. AKERSLOOT, November 1930.

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 29