24. Plattelandsvrouwen 25. Maria-congregatie Jubileumgids t.g.v. het 50-jarig jubileum van de NBvP in 1980 De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen werd opgricht in 1930. 25 jaar later, op 8 november 1955, was de oprichtings-vergadering van de afdeling Akersloot van de NBvP, ten huize van mevrouw Nijenhuis in de dokterswoning. Aanwezig waren 38 dames uit Akersloot en van het hoofdkantoor te Den Haag. Als eerste voorzitter werd gekozen mevrouw Tine Van Gelder-IJben, de vrouw van de toenmalige politiecommandant. Maandelijks werden er bijeenkomsten georganiseerd met uiteenlopende programma's, zoals spreekbeurten, excursies en creatieve doe-dingen. Jaarlijks organiseerden de dames een uitje. Voorbeelden van de maandelijkse activiteiten waren een bezoek aan de Volkshogeschool De oude Hof in Bergen en een film over de Heidemaatschappij. Er was een lezing van de heer Daalder van de HBS over zijn ervaring dat jongens geen meisjesboeken willen lezen, maar meisjes wel jongensboeken. De vereniging groeide en had in de hoogtijdagen een ledental van boven de 120. Langzamerhand liep het ledental terug. Vrouwen gingen steeds meer werken in plaats van alleen het huishouden doen. Later werd de naam van de vereniging omgezet in Vrouwen van Nu. Het platteland was niet langer meer de bakermat van de vereniging, die ook wortelde in de steden. De bijeenkomsten werden gehouden bij 't Achterom. Enkele voorzitters waren o.a. Maartje Kaptein, Joke Jak, Lenie Zwart, Henny Kippersluis en als laatste Marjan Eijking.De belangstelling liep erg terug, ook het aantal leden. De contributie was ontoereikend om een goed programma neer te zetten. De bond eiste een onevenredig deel op. Mede hierdoor hebben de gezamenlijke leden in 2012 besloten hun lidmaatschap bij de bond te beëindigen en werd Vrouwen van Nu afdeling Akersloot opgeheven. Op initiatief van het voormalige bestuur is bij de ex- leden gepeild of er belangstelling bestond voor een jaarlijkse reünie, in de vorm van een lunch met als doel gezellig bijpraten en oude herinneringen ophalen. En dat wordt tot op heden herhaald onder de naam van Vrouwen van Toen. Henny Kippersluis In de 20e eeuw kenden vele R.K.. parochies, ook die van Akersloot, een Maria-congregatie. Een Maria- congregatie was een kerkelijk goedgekeurde vereniging die de speciale verering van Maria tot taak had. Onder bescherming van Maria probeerden de leden een beter mens te worden en de christelijke idealen over de wereld uit te dragen. Naast godsdienstige activiteiten waren er voor de congregatieleden ook sociale en culturele activiteiten. De Maria-congregatie van Akersloot werd opgericht in 1930. Het ledenbestand van de congregatie van Akersloot bestond uit katholieke ongehuwde meisjes. Zij kwamen eens in de twee weken op zondagmiddag in de katholieke kerk bij elkaar. Daar werd dan, waarschijnlijk vanaf het Maria-altaar, een speciale kerkdienst gehouden. Eén keer per jaar gingen de meisjes op bedevaart naar 'Het Putje', het Heiligdom Onze Lieve Vrouwe Ter Nood in Heiloo. Ook werd er een aantal keren een dagje uit georganiseerd. Zo gingen de dames in 1933 met de bus naar Zandvoort aan Zee en in 1943 vanaf 't Schouw met de boot van Alkmaar Packet naar Amsterdam. Mevrouw A. Knol-van der Eng kan zich van die dag nog herinneren dat ze daar voor het eerst van haar leven mensen zag lopen met een Jodenster op hun kleding, iets wat toen heel veel indruk op haar maakte. De Maria-congregatie na afloop van het uitje in 1943 voor café 't Pontje op het Schouw. Niet alle namen zijn bekend. Wel die van Corrie Kuijs, Guurt Zijp, Marie Meijne, Griet Tijmes, Marie Terluin, Marie Kers- sens, Gré Tromp, Corrie Terluin, Trien Putter, Han Buren, Sien Dekker, Marie Krom, Annie Kaandorp, Trien Buur, Guurt Graas, Geer Hollenberg, Gré Teijen, Marie Krom, Ans van Baar, Cilia Veldt, Alie Verduin, Wil Laan, Bets Schut Pd, Riet Veldt, Trien Broersen, Griet Krom, Mien Krom, Alie Leijen, Naatje Schut Pd, Gré Krom, Gerie Putter, Riet Zoon, Han Dekker, Jo Schut, Riet Renkel, Trien van Veen, Annie Tute, Naatje Schut, Gré Dekker, Trien Dekker, Corrie Molenaar en Nelie Molenaar. 21

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 22