23. Katholiek Vrouwen Gilde De landelijke katholieke vereniging 'Katholieke Vrouwen Gilde' (KVG) werd in 1920 opgericht. Toen het KVG werd opgericht gaf dit voor veel vrouwen de gelegenheid om eens een avondje uit te gaan. In Akersloot werd het Katholiek Vrouwen Gilde opgericht op 14 april 1955 als ontmoetingsplaats voor vrouwen om zich te oriënteren op de, ook toen al, veranderende samenleving. Een stimulans om deel te nemen aan het maatschappelijke leven, naast het gezin, in een informatieve, leerzame, interessante en vooral ook gezellige en hartelijke sfeer. De oprichting geschiedde op initiatief van de toenmalige kapelaan De Boer. Hij vond dat vrouwen ook maar eens uit hun kleine wereldje moesten. Het Vrouwengilde in Akersloot telde in 1955 100 leden en de contributie werd vastgesteld op 50 cent per maand. In de jaren 50 en 60 zijn er verschillende werkzaamheden geweest onder andere het schoonhouden van de kerk, gezinszorg, zangkoor, zorg voor oververmoeide moeders, zieken en bejaarden en de Elisabethvereniging. Er werden vele kraamvisites afgelegd waarbij 'de babykoffer' werd getoond en de jonge moeder iets kon uitkiezen. Er was zelfs een jaar waarin 26 bezoeken werden afgelegd. Het bestuur van het Vrouwengilde ca. 1970. Staand v.l.n.r.: mw. Verduin, Coba Schut, Trien Putter en mw. Van Dijk. Zittend v.l.n.r.: Kapelaan Krijgsman, Joke Schoon, Lies Broersen, Coba Zoon en Jo Baltus Voor elk nieuw seizoen, oftewel nieuwe jaargang, werd een boekje gedrukt en aan de leden uitgereikt waarin data waren vastgesteld en waarin kort, per bijeenkomst, het onderwerp werd belicht. In het archief komen regelmatig de thema's 'Huwelijk' en 'Opvoeding kinderen' terug. Na de jaren 60 werden de thema's wat losser, bijvoorbeeld: een lezing verzorgd door zuivelfabriek 'De Friesche Vlag', bloemschikken, modeshow met kinderkleding. In het dorp Klaverjassen m 1993 Akersloot is vanuit het Vrouwengilde het dameskoor ontstaan, zij zingen nog regelmatig in de plaatselijk katholieke kerk 'St. Jacobus de meerdere'. In seizoen 2001/2002 is onder andere aandacht geschonken aan 'De euro komt er aan'. In 2003 werd het idee opgevat om een 'jongerenavond' te organiseren dit met als doel meer jonge leden aan te trekken en het KVG voor de toekomst te behouden. Enkele jonge vrouwen werden benaderd om deze avonden te organiseren. Thema's waren o.a. NLP (neuro linguïstisch programmeren) en een presentatie van de toen nog onbekende gewichtsconsulente en schrijfster Sonja Bakker. De jonge vrouwen hebben in hun netwerk gezocht naar belangstellenden en deze avonden werden zeer goed bezocht. In het jaar 2005, tijdens het 50-jarig bestaan, is het thema 'Achter de schermen bij de middenstander' de revue gepasseerd. Op een gegeven moment is er een kaartcursus opgezet voor leden die graag wilden leren klaverjassen. Tot heden is er nog veel belangstelling, iedere week in de wintermaanden kaarten er nog zo'n 20 dames. In 2015 waren er 80 vrouwen verbonden aan de vereniging, bedroeg de contributie 30 euro per kalenderjaar en bestond het Vrouwengilde Akersloot op 14 april 60 jaar. Dit werd gevierd met een 'high tea'. In 2020 is i.v.m. COVID-19 op gepaste wijze aandacht geschonken aan het 65-jarig jubileum. Roosmarie Lauritsen - van Sikkelerus 20

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 21