Bewijs van Lidmaatschap AIpm Yorgaflorini Roomsch Katholieke Kiesvereeniging De activiteiten R K. Kiesvereeniging op 20KDAG18IIIN), des avonds halfzeven, 21. R.K. Kiesvereeniging Eendracht Maakt Macht Aanleiding Ergens in het archief kwam ik het lidmaatschapsbewijs tegen van de heer P. Velzeboer van de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging "Eendracht maakt Macht". „Bendracht maakt Macht/' Jfttr ftCrC'S- «- Daarnaast vond ik ook het bijbehorende reglement en daarmee hield het wel op. Na wat zoeken op internet blijkt dat er in de jaren 1900-1940 in meerdere plaatsen dit soort kiesverenigingen actief waren. Niet alleen van katholieke pluimage, maar keurig ingedeeld naar de verschillende zuilen. Algemeen Eind 19e eeuw was het mogen stemmen nog voorbehouden aan een kleine groep mannelijke burgers. Ook moest men over een behoorlijk flink inkomen of vermogen beschikken om stemgerechtigd te zijn. In de periode van 1900 - 1920 werd in stappen het algemene kiesrecht ingevoerd en mocht een ieder vanaf 25 jaar deelnemen aan de verkiezingen. Maar op wie moest je stemmen? Wie stelden zich verkiesbaar? Er werden kiesraden of kiesverenigingen opgericht die kandidaten selecteerden voor de verkiezingen. Vanuit deze kiesraden ontstonden landelijke en regionale partijen. De verzuiling was geboren en vooral de katholieke bevolking liet zich niet onbetuigd. Er kwamen landelijke katholieke politieke partijen, zoals de RKVP en later de KVP. Daarnaast ontstond het katholieke onderwijs en kwamen er katholieke vakbonden, sportverenigingen, enzovoorts. Deze verenigingsstructuur gold ook voor liberale en/of christelijke partijen. Wat gebeurde er in Akersloot? In Akersloot werd de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging Eendracht Maakt Macht opgericht. We weten niet de exacte oprichtingsdatum of hoelang 18 de vereniging heeft bestaan, maar gezien de berichten in de krant zal de oprichting rond 1900 geweest zijn. Waarschijnlijk was de vereniging in eerste instantie vooral actief voor de gemeenteraadverkiezingen. Er is nog een reglement aanwezig waarin de doelstellingen van deze vereniging staan vermeld. Lid worden en contributie Om lid te worden moest men zich bij de secretaris of een der leden aanmelden. Wel diende men katholiek en minimaal 21 jaar oud te zijn. Tot 25-jarige leeftijd mocht je aan de discussies meedoen, maar nog niet stemmen bij de verkiezingen. "De contributie is 50 cent voor de gegoeden en 25 cents voor de minder gegoeden, welke som voor 1 juni moet worden betaald." Bestuur Het bestuur bestond uit 8 personen: een voorzitter, een secretaris, een penningmeester en vijf commissarissen. Elk bestuurslid werd gekozen door de leden door meerderheid der uitgebrachte stemmen. De voorzitter, secretaris en penningmeester dienden drie jaar, de commissarissen hadden één jaar zitting. De keuze geschiedde d.m.v. "ondergeteekende billetten". In het reglement stonden ook de namen van de bestuurders, nl. G. Groot, voorzitter, G. A. E. Wilken, secretaris, en P. Veldt, penningmeester. Wat was nu het doel van de vereniging? Dat halen we niet direct uit het reglement, wel staat er: "De leden worden dringend verzocht de verkiezing der candidaten te bevorderen, door alle middelen, die hun door de wet en het geweten veroorloofd zijn." Vrij vertaald zijn de doelstellingen: stimuleren dat katholieke Akersloters zich verkiesbaar stellen voor de (lokale) verkiezingen, het houden van lezingen en debatten en het stimuleren dat katholieke kiesgerechtigden zoveel mogelijk op katholieke partijen en/of personen stemmen. Daarnaast had het bestuur nog een taak. Akersloot was ingedeeld in vier wijken. In het reglement staat: "In elke wijk zullen twee bestuursleden den bloei der vereeniging helpen bevorderen en mede werken tot krachtig optreden bij de verkiezing." te AKERSLOOT, Candidaatitelliog voor den Gsmeeiiterasd, Trouwe opkomat gswtnaoht. Persbericht m.b.t. de R.K. A K K KS L [JO'f. voor den SdlitBK bet Bestuur. CJ_d-f. Srrrrtari*. van de bij den heer O, DEKKER. Agenda:

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 19