de K.A.B. Met de opkomst van de Hoogovens werden veel mensen lid van de Metaalarbeidersbond St. Eloy. Voor de arbeidersjeugd was er de Katholieke Arbeidersjeugd, de K.A.J. (ook Kaj otters genoemd). Zo konden ook die jonge mensen in hun 'wilde' jaren nog wat gestuurd worden. Ze konden biljarten, kaarten, tafeltennissen, dansen, etc. Dat ging vrij goed in de jaren 50 toen dit alles werd georganiseerd in het jeugdhuis van de r.-k. kerk. Een delegatie nam zelfs deel aan de internationale bedevaart naar Rome. In de jaren 60 werd het enthousiasme voor deze clubs minder en minder en waren er vaak meer bestuurders dan leden op de bijeenkomsten. De K.A.B. ging op in de N.K.V. en vierde als zodanig het 50- (voorzitter Gerrit Leijen) en het 60-jarig jubileum (voorzitter Nico Kerssens). De N.K.V., die in Akersloot twee afdelingen had, de Industriebond N.K.V. en de Bouw en Houtbond N.K.V., ging weer over in de huidige F.N.V. Als F.N.V. werd nog het 75-jarig jubileum gevierd., een feestje is nooit weg. Tussen de oude notulenboeken en aantekeningen, die 'Oud Akersloot' heeft mogen ontvangen van de oud-secretaris Jan Kruijenaar, zijn van dit jubileum (1994) nog opmerkingen te vinden. Hierin komen we de namen tegen van o.a. Arie Broersen, Peter Zoon, Jan van Boven en Tinus Kerssens. Er was in de eerste helft van de 20e eeuw (tot circa 1942) een Kiescollege van de Nederlands Hervormde Gemeente van Akersloot. Het was niet een echte vereniging, maar een college waarvan de leden werden verkozen. Dit Kiescollege ging over de benoeming van de predikant, ouderlingen en diakenen. In 1911 mochten de leden van de Hervormde Gemeente via verkiezingen bepalen of deze werkwijze zou worden voortgezet of dat de Kerkenraad voortaan zou overgaan tot deze benoemingen. De uitslag viel uit in het voordeel van het Kiescollege. In december 1914 werd J. Blokker Nzn benoemd tot voorzitter van het college. De overige vakbonden Uit bovenstaande informatie over de vakbonden in Akersloot zou het idee kunnen ontstaan dat er in het dorp alleen katholieke vakbonden actief waren. Hoewel de katholieken in de meerderheid waren en zeker ook zeer actief waren op dit gebied, waren er ook vakbonden met een andere, een christelijke of een algemene signatuur. In dit verband kunnen de volgende bonden nog vermeld worden: de Christelijke Metaalbewerkersbond en de Industriebond N.V.V. Wil Buur 20. Kiescollege van de Nederlands Hervormde Kerk Het kiescollege rond 1940 in de tuin van de NH-Kerk. V.l.n.r.: Meisen, Jan Blokker, Willem Blokker, Arie Borstjes, Jaap Zweeris, Dominee van Mullem, Henk Meisen, Koelemij, Albert Vermeulen, Jacob Groot, Cornelis de Jong, Dirk Dil, Jongens, en Cor Bosman. Het Kiescollege bleef actief, zoals blijkt uit de uitslag van de verkiezingen in 1936 waarbij Jan Blokker Jzn, R. Jongens, A. Nederveen en C. de Jong werden benoemd. In een informatieblad uit 1942 is wat meer info te vinden over het Kiescollege. Het college was samengesteld uit de vijf leden van de Kerkeraad en minimaal 10 leden die werden gekozen door de lidmaten (leden van de Hervormde Gemeente). De personen die zitting hadden in het Kiescollege heetten gemachtigden. Jaarlijks waren er enkele leden aftredend en werden via verkiezingen nieuwe gemachtigden gekozen of herkozen. Wat namen van gemachtigden in 1942 zijn: A. Vermeulen, P Helder, W Blokker, G. Jongens, D. Dil, Corn. De Jong, F. Koelemeij, Jn Blokker Jzn, R. Jongens, A. Nederveen. Na de oorlog was er geen Kiescollege meer actief. Frans Zonneveld 17 Verkiezingen te Akersloot, Tot leden van het Kiescollege werden met algemene stemmen her kozen de heren Jan Blokker Janz,, R. Jongens en A. C. Nederveen; terwijl in de vacature van wijlen Jb. Blokker gekozen is de heer Corn, de Jong met 13 stemmen. De heren E. de Bie en C. Groot behaalden respectievelijk 3 en 1 stem. Wij wensen de heren geluk met hun of verkiezing en hopen dat zij het schip der Kerk in vrije watew'zullen houden. Uitslag verkiezing kiescollege 1936

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 18