9 t/m 19. De vakbonden in Akersloot Het ontstaan van vakbonden Het ontstaan van vakbonden kan niet los gezien worden van de industriële revolutie (mechanisering), die massa- arbeid in fabrieken en werkplaatsen tot gevolg had. Arbeiders werden gedwongen tot onmenselijke lange werktijden. De grote tegenstellingen in de maatschappij en materiële nood onder de arbeidersbevolking groeiden. Bij werkloosheid, ziekte en ouderdom liepen zij ondraaglijke risico's. De eerste vormen van samenwerking zijn ontstaan met het oprichten van ziekte- en werkloosheidskassen, een vorm van onderlinge solidariteit om de ergste nood bij ziekte en werkloosheid op te vangen. Uitkeringen van overheidswege bestonden er immers niet. De oprichting van plaatselijke vakbonden maakte arbeiders bewust van hun afhankelijkheid van de werkgevers en de kracht van gezamenlijk optreden. De eerste plaatselijke vakbond in Akersloot was de R.K. Volksbond. arbeidersbeweging. Vanuit de Volksbond kwamen o.a. voort: Herwonnen Levenskracht tot bevordering van de volksgezondheid en bestrijding van tbc, de leesbibliotheek, toneelvereniging St. Willibrordus, een gezamenlijke inkoop van brandstoffen (een wagon kolen, die op het station van Uitgeest stond en waarvoor elke week geld werd opgehaald door een bode), een fonds voor dragers voor overleden leden, verschillende vakverenigingen, zoals de LTB, de Middenstandsbond, de Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus en de Bouwvakarbeidersbond St. Joseph. De katholieke vakbonden De R.K. Volksbond in Akersloot werd opgericht op 19 maart 1919, door een voorlopig comité met als leden Jan Tiebie Jaczn, Jan Krom, P. de Groot en Simon Schoon. De leden betaalden 10 cent contributie per week. Bode Cor de Jong ging daarvoor de deuren langs. Deze Volksbond bestond al in tal van plaatsen, Akersloot kon niet achter blijven. Voor arbeiders en middenstanders was het een slechte tijd en de katholieke kerk wilde een organisatie hebben, die zich inzette voor de belangen en noden deze van mensen, en dat 755 Het bestuur van de K.A.B., omstreeks 1955. Staand v.Ln.r.: Piet Buur, Gerrit Leijen, Arie Schoorl, Joop Kerssens en Jan Putter. Zittend v.Ln.r.: Piet Leijen, Antoon Leijen, kapelaan de Boer en Jaap Baltus. Alle leden droegen elke week wat centen bij voor de werklozenkas, waaruit men bij werkloosheid 6 weken lang een uitkering kreeg van ongeveer 10,00. Ook toen niet veel, maar men was er toch mee geholpen. Op allerlei manieren werd geprobeerd om de noden te verlichten. Na de tweede wereldoorlog veranderde de Volksbond in de Katholieke Arbeidersbeweging, Brief over de oprichting van de Fabrieksarbeiders- bond St. Willibrordus in 1920 binnen de eigen katholieke gemeenschap. Zo konden er allerlei initiatieven ontplooid worden om mensen te helpen en zouden ze zich niet aansluiten bij de socialistische 16 De Katholieke Arbeidersjeugd van Akersloot, 1947, met o.a. Pastoor v. .d. Berg, Jan Dekker, Herman Leijen, Paul Kerssens, Cor Schut, Aak Buur, Piet van Diepen en Jan Putter Nederl. R. K. Fabrieksarbeiders(sters)-Bond „St. Willibrordus" X V

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 17