is om kinderen ontspanning en vertier te brengen, omdat lachen en een positieve instelling bevorderlijk zijn voor lichamelijk welzijn en genezing. Daarnaast heeft de stichting in de loop der tijd ook themafeesten voor bedrijven, buurtverenigingen en particulieren opgevoerd. Gerard Krom Gzn. o Stichting Doorstroom De 2e Ronde Enkele inwoners uit Akersloot kwamen beginjaren 90 in contact met pater Meindert van der Hulst uit Zuid Schermer. In het dorp Lwala in Oeganda was hij als pater van Mill Hill werkzaam. Hij vertelde dat door oorlog (Idi Amin) het dorp deels was verlaten en dat gebouwen door de witte mieren waren aangetast. Naar aanleiding van zijn verhaal, voelde een aantal Akersloters zich uitgedaagd om de handen uit de mouwen te steken. Door middel van acties in hun dorp en omgeving werd er een flink bedrag bijeen gebracht en ook werd er een kist met een cirkelzaag, boormachine en een aggregaat gesponsord. Zo konden zij aan de slag in Lwala. Begin 1992 gingen 10 vrijwilligers (Adriaan Deijlen, Jan Heynen, Jan en Ria Apeldoorn, Coby en Ben Schagen, Vera en Henny van Tienen, Wil Broersen en Ted Putter) naar Oeganda voor de restauratie van de kerk. De bevolking werkte na enige aarzeling ook goed mee. In de zomer van 1992 zijn drie Akersloters nogmaals gegaan. Zij bouwden een klokkentoren en verrichtten een aantal klussen. Sindsdien is het contact tussen Akersloot en Lwala blijven bestaan. Wil Broersen (midden) overhandigt 13.500 aan pater Van der Hulst (rechts). Links staat Coby Schagen-Krom. Pater Van der Hulst deelt aan de bevolking van Lwala sportshirts uit, die aangeboden werden door Doorstroom Om de bevolking in Oeganda te helpen is de Stichting Doorstroom opgericht. Via inname van bruikbare tweedehands spullen en de verkoop hiervan kon de stichting geld beschikbaar stellen voor projecten (o.a. een waterproject). De bestuursleden van de stichting waren alle 10 vrijwilligers van het eerste uur. De opening was op 5 maart 1994. Han Kerssens, leliekweker, stelde zijn schuur, terrein en kas aan de Koningsweg beschikbaar. Een aantal kramen stond buiten, in de schuur kleine spullen en in de kas meubilair. De 1e en 3e zaterdag van de maand was de winkel, die bemand werd door vrijwilligers, open. Na afloop van de dag moest alles weer netjes opgeruimd worden, want Han had de ruimte weer nodig voor zijn bedrijf. Medio december 1995 zijn acht 'Doorstromers' naar Lwala gegaan. Jan Heynen en Ria Apeldoorn, die drie jaar eerder ook ter plaatse waren, konden helaas niet mee. De acht namen een recette van 30.000 gulden mee. Dit bedrag kwam uit de opbrengst van de winkel. In december 1999 is Stichting Doorstroom gestopt. Wat zeker vermeld dient te worden is waar het geld allemaal aan besteed is: het dak van de kerk, de jongens- en de meisjesschool, de blindenschool, waterpompen, watertanks, naaimachines en nog veel meer. Ook waren er sponsoren die steunden, zoals 't Hooge Huys, Kook en Wilde Ganzen. Naar aanleiding van reacties in het dorp is een aantal 'Doorstromers' op zoek gegaan naar nieuwe mensen. 136

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 137