'I De Groene Valck De Groene Valck In oktober 1981 verscheen het eerste nummer van De Groene Valck. Het was de bedoeling dat deze periodiek 3 maal per jaar zou verschijnen. Waarschijnlijk was dit teveel van het goede, want vanaf 1984 t/m 1997 verscheen De Groene Valck 2 maal per jaar. In het jaar 2000 werd overgegaan tot een ander formaat en werd het een jaarlijkse uitgave. Vele verhalen zijn sindsdien gepubliceerd en er is veel informatie over Akersloot verzameld en vastgelegd. Bijzonder zijn ook de levensverhalen die jarenlang door Riet Clazing werden opgetekend. Daarna waren Ria Louwe en later Roosmarie Lauritsen met Gerrieta Sombroek hiervoor verantwoordelijk. Archeologie Het eerste onderzoek, in 1981/1982, werd gedaan bij de restanten van 'De Oude Knegt'. Hier werd gezocht naar fundamenten van een vroegere molen. In de jaren daaropvolgend werd met medewerking van de AWN Zaanstreek onder andere gegraven aan de Westerweg, Startingerweg, Breedelaan, Waterzijde, aan de Kerklaan (begraafplaats), op het Raadhuisplein (sloop oude raadhuis) en Koningsweg/Hemweg. Op Klein Dorregeest werden unieke vondsten uit de Steentijd gevonden. Dit betekent dat al 4500 tot 5000 jaar geleden mensen op de strandwal moeten hebben gewoond. Aan de Buurtweg is veel rijk en prachtig aardewerk uit de 17e en 18e eeuw gevonden. Dit aardewerk getuigt van een welvarende periode uit de geschiedenis van Akersloot. Over de vondsten aan de Buurtweg is in 2006 een boek uitgegeven door Drs. P. Kleij, stadsarcheoloog van de gemeente Zaanstad. De Nieuwsbrief In maart 1994 werd begonnen met de uitgave van nieuwsbrieven, dit om de leden tussentijds te kunnen informeren over zaken die binnen de vereniging spelen. Eerst wisselend, maar sinds 2000 verschijnt de nieuwsbrief tweemaal per jaar en vanaf 2010 in een kleurendruk. Publicaties van de vereniging of in samenwerking met de vereniging uitgebracht Boeken en publicaties: 'Akersloot in oorlogstijd', 'Akersloot in oude ansichtkaarten' en de genealogie 'Het geslacht Kruijenaar', cd 'Akerpop 2018', 4 dvd's 'Winkeltjes in Akersloot', 4 dvd's bewerkt van videofilms gemaakt door de dames Krom en Clazing, genaamd 'Van Sluisweg tot Boekel'. Website en Beeldbank De website is in 2019 vernieuwd en trots zijn we op onze digitale beeldbank met ruim 13.000 foto's. Twee duo's zijn bezig om de fototeksten na te lopen en te rubriceren. Jarenlang was Joop Stam hierin erg actief en zijn vele duizenden foto's door hem ingescand. Tentoonstellingen, fietstochten en andere activiteiten Vele tentoonstellingen of exposities zijn er georganiseerd. De eerste waren in 1982 in de protestantse kerk met de exposities 'Wat het water voor Akersloot betekende door de eeuwen heen' en 'De geschiedenis en herbouw van korenmolen 'De Oude Knegt''. Ook de volgende onderwerpen kwamen aan bod: schilderijen van Pastoor van den Berg, 60 jaar bevrijding en 75 jaar bevrijding. Groots werd er uitgepakt tijdens 25-jarig bestaan in de protestantse kerk met: een foto-expositie, films, archeologische voorwerpen en dorpsrondwandelingen. 130 v. het 25-jarig jubileum Historische Vereniging Oud-Akersloot Jaarboek 2019

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 131