m Lezing over Oud-Akersloot Beeld uit een van de laatste Stille Omgangen Gerard Krom Gzn. 137. Historische Vereniging Oud-Akersloot Hoe het begon Op 5 februari 1981 was er een eerste gesprek tussen een aantal initiatiefnemers en werd er daarna een soort oprichtingsvergadering georganiseerd waarbij ruim 110 geïnteresseerden aanwezig waren. Op 2 april 1981 werd een dia-avond georganiseerd en de belangstelling was groot. De vereniging is dan echt officieel van start. Er werden statuten opgesteld en de officiële akte werd opgemaakt door notaris van Duin te Hoorn op 18 augustus 1981. In het eerste bestuur hadden zitting: H. J. Krom, voorzitter, P. G. Kerssens, secretaris, J. F. van Sikkelerus, penningmeester, en G. Kerssens en J. Zweeris als bestuursleden. De doelstellingen van de vereniging waren en zijn nog steeds: het verzamelen, publiceren en verspreiden van kennis over Akersloot en omgeving, het verzamelen en/of in goede staat houden van historische voor werpen, het wekken van belangstelling voor de historie van Akersloot en het ondernemen van activiteiten die voor dit doel bevorderlijk kunnen zijn. Op donderdag 26 februari om 19.30 uur zal de heer Jac. Zweeris, voor velen geen onbekende, en lezing houden over Oud-Akersloot in bar „Achterom" van Sanders, Kerklaan 20. Pastoor van der Berg, iemand die een jarenlange studie heeft gemaakt over de geschiedenis van Akersloot heeft speciaal voor deze avond enige schilderijen en oudheden beschik baar gesteld. Men krijgt dan een indruk over hoe Akersloot vroeger was. Op deze avond zal onderzocht worden of er belangstelling bestaat voor de op richting van een historische vereni ging Akersloot. Ieder is van harte welkom, de toegang is gratis. De beginjaren Er werden drie werk groepen opgericht, te weten: fotografie, archeologie en familieonderzoek (genealogie). Veel informatie en foto's werden verzameld en later ook ingescand. Tal van activiteiten werden georganiseerd in deze beginjaren met de nadruk op lezingen en bijeenkomsten voor de leden, maar ook fietstochten en bezoeken aan bedrijven of musea. Bestuur en werkgroepen Huisarts Harry Krom werd de eerste voorzitter. In 1986 werd Jaap Zweeris waarnemend voorzitter. In 1987 werd een nieuwe voorzitter gevonden, Laus Groot. Laus bleef voorzitter tot en met 1998. Het bestuur bestond toen uit 7 personen. Van 1999 tot en met 2002 vervulde Jaap Zweeris deze functie, het eerste jaar als vicevoorzitter en daarna als voorzitter. Vanaf 2003 is er een zeskoppig bestuur met Frans Zonneveld als voorzitter. De vereniging heeft een hechte groep vrijwilligers die tal van activiteiten hebben georganiseerd. De vereniging heeft drie ereleden: Jaap Zweeris en Jan en Ria Louwe. Zij hebben veel bijgedragen aan de groei en bloei van de vereniging. Huisvesting In de beginjaren van de Vereniging werden de bezittingen, zoals foto's, akten en archeologische vondsten, bij de bestuursleden thuis opgeslagen. Ook de vergaderingen vonden bij de bestuursleden thuis plaats. Dit was natuurlijk geen ideale situatie, maar het gemaal aan de Fielkerweg bood uitkomst. Vanaf 1 mei 1995 huurde onze vereniging de zolderruimte. Vele jaren later werd deze ruimte te klein en werd er gekeken naar een alternatief. In 2010 werd onze nieuwe ruimte genaamd 'De Groene Valck' betrokken aan de Rembrandtsingel. Krantenbericht uit 1981 Inmiddels is deze ruimte ook al weer te klein om alle activiteiten te kunnen bergen. Wat veel meerwaarde heeft is dat we activiteiten samen met de bibliotheek kunnen organiseren en op woensdagochtend ook de schoolklassen van basisschool 'De Brug' bij ons binnenlopen. 129

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 130