2. Bloembollenkwekersbelang In 1905 werd in Akersloot een tweede branchevereniging voor bloembollenkwekers opgericht. De nieuwe vereniging kreeg als volledige naam: Coöperatieve Bloembollen Veilings Vereniging 'Bloembollenkweekersbelang' te Akersloot. Eigenlijk was de vereniging een onderafdeling van het Hollands Bloembollenkwekers Genootschap. De oprichting van de nieuwe vereniging is gerelateerd aan de onvrede bij vele bloembollenkwekers aangaande de gang van zaken bij de zogenaamde groene veilingen (veilingen waarbij het gewas zoals het 'groen te velde staat' aan belangstellenden te koop wordt aangeboden). In nummer 23 van de Groene Valck (november 1991) staat een artikel van Jac. Zweeris over '100 jaar bloembollencultuur'. Uit dit artikel komt het volgende citaat over Bloembollenkwekersbelang: "De groene veilingen werden steeds georganiseerd door de veilingmeesters. Zij rekenden 4 procent van de opbrengst voor zichzelf en daarbij kwamen de kosten voor een notaris. Alles bij elkaar was dit geen goedkope zaak. In De Zuid (het gebied ten zuiden van Haarlem) was het Hollands Bloembollenkwekers Genootschap opgericht. Daar konden onderafdelingen lid van worden. Zo ontstond hier een afdeling die zich noemde Boembollenkwekersbelang. Opgericht 23 maart 1905. Op de ledenlijst staan 34 namen van Akersloter kwekers. De vereniging had ten doel de bollen van de leden voor een lager percentage te veilen en zonder een notaris. Ieder jaar werd vergaderd en tijdens deze vergadering werden de gelden uitgekeerd aan hen die verkocht hadden na aftrek van de kosten. Ook het geld dat niet werd betaald door de kopers, om wat voor reden dan ook, werd in mindering gebracht. Tot 1928 functioneerde deze vereniging. Het Hollands Bloembollenkwekers Genootschap is nu de C.N.B." Anno 2019 is de CNB, de Coöperatie Coöperatieve Nederlandse Bloem-bollencentrale, dat zegt men althans van zichzelf, de grootste marktplaats voor de handel in bloembollen, knollen en vaste planten. Op de foto hiernaast zien we een groene veiling zoals die tegenwoordig nog steeds door de CNB georganiseerd worden. Gerard Krom Gzn. 3. Lelievereniging Akersloot Doordat de kalkarme, zure zandgronden op de twee strandwallen van Akersloot bijzonder geschikt waren voor het telen van lelies richtten de bloembollenkwekers in Akersloot zich met name na de Tweede Wereldoorlog steeds meer op het telen van lelies. In 1947 werd Lelievereniging Akersloot opgericht. De aanleiding voor de oprichting was het feit dat de gezondheid van de verschillende partijen lelies nogal te wensen overliet. Door het samengaan in een vereniging kon men de voorlichtingsdienst inschakelen. Er werd een proefveld aangelegd en er werden lezingen gehouden, waarbij vooral de virusaantastingen onderwerp van gesprek waren. Dit leidde uiteindelijk tot verbetering van de partijen en ook tot import van kwalitatief betere leliesoorten. Bij de oprichting had de vereniging 15 leden. Cor Schoon werd voorzitter en Piet Struijf secretaris. Het belangrijkste doel van de vereniging was het overdragen van kennis en ervaringen. Zo werd er op de vergaderingen vaak een spreker uitgenodigd, ook ging men vaak op excursie naar bijv. De Keukenhof of een bloembollenbedrijf. 10

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 11