Het is duidelijk dat het talent om het mooi te zeggen nog aanwezig is in de familie. Uit deze familie komen ook enkele brieven over zijn werk in Akersloot. Jan de Boer (Jent, zeggen ze in Volendam) komt daaruit naar voren als iemand die de veranderingen, die er na het Tweede Vaticaans Concilie zullen aankomen, al voor is. Hij komt met een lijst van aanbevelingen (1962) aan het kerkbestuur. Onder andere vraagt hij geen land meer te verpachten aan mensen die het onderverpachten voor de winst, het plaatsengeld af te schaffen (niet meer van deze tijd), de aparte afdelingen voor mannen en vrouwen op te heffen, de diensten niet meer zo vroeg te houden en zo lang te laten duren, nieuwere kerkliederen voor het zangkoor te kiezen, de mondige parochiaan te waarderen in plaats van ze te zien als lastig, etc. Dit zijn vragen die hij veelvuldig heeft gehoord onder de parochianen, maar het is duidelijk dat hij hun mening deelt. Een progressief priester dus, zeker voor die tijd. Het brengt hem wel in aanvaring met zijn conservatieve baas, pastoor Van den Berg. In een volgende, bijna intieme brief, aan zijn visitator, vraagt hij dan ook hulp bij het zoeken naar een andere standplaats (dat had B. en W. een reisje kunnen besparen...): "(...)Hij (de pastoor) is conservatief en dat ben ik nu eenmaal niet en dat zijn de parochianen evenmin. Ik heb gedurende de acht jaar en zeven maanden van mijn verblijf hier geprobeerd te verzoenen en te overbruggen, maar dat lukt natuurlijk lang niet altijd. Nu verwijt de pastoor mij, dat ik zijn werk doorkruis en dat heb ik echt niet verdiend. Ik heb hier heel hard gewerkt en mezelf in geen enkel opzicht gespaard en God heeft mijn werk ook wel gezegend. Ik kan het gewone kapelaanswerk best doen, mits ik me onthoud van sommige dingen. Overigens word ik dit jaar nog 54. Het is misschien goed als u mij hier niet weghaalt voor Kerstmis, want in de week voor Kerstmis moet ik drie uitvoeringen geven van een kerstspel met 30 kinderen. Hiervoor zijn afspraken gemaakt en ook veel onkosten gemaakt. Hierop wordt door de verenigingen gerekend en het zou jammer zijn als de mensen teleurgesteld moesten worden. Overigens laat ik dit helemaal aan uw oordeel over. Ik weet, dat u als beginsel hebt allereerst te zien naar de mensen en daarom weet ik mijn toekomst veilig in uw handen. Het afscheid van Akersloot zal me pijn doen, maar ik heb nu de gelegenheid me erop voor te bereiden, zuiver innerlijk natuurlijk. De Boer kon terugvallen op zijn orde, waar blijkbaar ook iemand was die hem volgde en die hij in vertrouwen kon nemen. De visitator reageert in een warme brief: Ik dacht, dat je vastgeroest zou zijn aan Akersloot. In je brief komt ook wel duidelijk uit, dat er inderdaad een heel groot stuk van je 97 Kees van Volendam. Uit het archief van de Lazaristen in Helden-Panningen. Waarom Jan de Boer hier zo wordt betiteld is niet bekend. Kapelaan De Boer zit met speeltuinvoorzitter Arie Schoon op de rand van de zandbak tijdens de laatste avond van de

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 98