een grote hindernis had opgeworpen. Bij dit alles echter is het vooral kapelaan Jan de Boer die wordt geslachtofferd en onverdiend eerloos het veld moet ruimen. Kapelaan Jan de Boer Binnen zeer korte tijd was hij uit het dorp verdwenen, nog net niet in pek en veren, maar met 14 dagen was zijn alom aanwezigheid in de katholieke kring gereduceerd tot nul. Wie was deze man die toch 11 jaar met hart en ziel voor parochie en dorp gewerkt had? Hij is op 28 december 1908 geboren in Volendam als zoon van visser Kees de Boer en Aaltje Tuijp. Als zevenjarige jongen verloor hij zijn vader en dat betekende armoede. De botter waarmee zijn vader viste moest worden verkocht en alle leden van het gezin moesten meehelpen iets te verdienen. Jan maakte als 9/10-jarige al viswant klaar, pelde garnalen en bezorgde de krant. Meteen na de lagere school moest hij als jongste maatje met een botter mee de zee op, en dat was Jan de Boer tijdens een hard leven. Twee jaar later kreeg hij een baantje op de touwbaan in Edam. En na 7 jaar alle dagen lopend heen en terug volgde, toen de tijden slechter werden, ontslag. Hij was daarna ook nog klompenverver en flessenspoeler bij de dorpsapotheek. Pas op 22-jarige leeftijd kreeg hij de kans om naar het seminarie te gaan, de eerste jaren bij de Salesianen van Don Bosco te Kortrijk in België. Zijn theologie deed hij bij de Lazaristen te Helden-Panningen, waar ze heden ten dage nog gevestigd zijn. Na een poos in het sanatorium vanwege TBC werd hij pas in 1942 in Haarlem tot priester gewijd. Hij was toen dus 34 jaar. Hij was daarmee één van de ruim 100 priesters die Volendam heeft voortgebracht. 94 ;r «k. Het missiehuis Sint Jozef in Zijn matige gezondheid heeft hem zijn verdere leven veel parten gespeeld, Helden-Panningen. maar hij heeft dit met zijn sterke wil en doorzettingsvermogen lang kunnen compenseren. Hierna werkte hij op verschillende plaatsen, onder andere in Dordrecht, Leeuwarden en Schaesberg, als kapelaan. De Lazaristen waren eigenlijk missiepaters, maar naar die missie zal hij, vanwege zijn gezondheid lijkt me, nooit gaan. Hij komt in 1954 naar Akersloot om te werken aan de

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 95