problemen veroorzaken. Ook in het KVP-bestuur, dat in een latere fase wel helder opereert, is er deze tendens. Het mag niet naar buiten bekend worden, geheimzinnigheid troef. (Hierover verderop meer.) In de krantencommentaren was er wel kritiek. NHD, 1 april 1965: 'Het vertrek van de kapelaan Als B. en W. inderdaad hebben gepoogd in Haarlem pressie uit te oefenen, kan volledig buiten discussie blijven waarom zij dit hebben gedaan. Beslissend is of zij het al dan niet hebben geprobeerd. Zo ja, dan is de scherpste afkeuring op haar plaats."Duidelijk genoeg! Op 12 januari 1966 (al bijna een jaar later) gaat in de Alkmaarse Courant de column 'De Leugentafel' over het onderwerp burgemeestervacatures. De schrijver stelt vast dat ook Castricum een nieuwe burgemeester nodig heeft en zegt dan o.a.: "In dit verband werd de naam van Oudorps burgemeester, de heer J. H. Kok, genoemd, die van Akersloots eerste burger werd nog minder dan gemurmeld. Neen, de leugentafel wees diens promotie met algemene stemmen af op grond van het reisje naar de bisschop inzake de schrijvende kapelaan, die deswege tot persona non grata werd verklaard. Dat zijn de vrijheidslievende Castricummers niet vergeten. Laatste nieuws van de leugentafel: De heer de Sonnaville werpt 'n lonkend oogje naar Bolsward!" Op 15 januari staat er in de Alkmaarsche Courant een ingezonden stuk van de 'Akersloter Leugentafel'. Niet bekend is wie daarachter zat. En die schrijver windt er in een verfrissend stuk geen doekjes om: "Geachte redactie. De promotiekansen van de heer J. H. M. de Sonnaville worden door de habitue's van de leugentafel op nihil geschat. Deze mening komt overeen met de mening van vrijwel ieder weldenkend staatsburger in Nederland. Tot zover dus: Hulde aan de waarheidstrouw van de leugentafel. De Akersloters dulden in gelaten lijdzaamheid een college van B. en W. dat niet aarzelt om per eerste gelegenheid naar Haarlem te reizen. De Akersloters, die verdraagzame burgers van de 20ste eeuw, die vergevingsgezinde gemeentenaren, denken er niet aan om eerherstel van gemeentewege te verkrijgen voor de goede naam van een priester. Neen, redacties van dag- en weekbladen, schrijf toch alstublieft niet meer over die tocht naar de bisschop! De minister kon ook al geen waardering vinden voor dat reisje van B. en W. Dus stil toch s.v.p.! Het is nu toch zo heerlijk rustig in Akersloot, wij zijn het nu toch go heerlijk eens met elkaar, het is toch zo fijn knus, als we allemaal ja-zeggen. Eén grote kudde, zonder belhamel! Vreemdeling kom naar Akersloot en geniet van het rustige ingedommelde geweten (pardon: dorpje) aan het Alkmaardermeer. Het is er in een woord z-a-a-a-lig. En er is er maar één die burgemeester is en die heet J. H. M. de Sonnaville. Und nach Canossa geht er nie! De Akerslootse Leugentafel". Hier wordt een burgemeester overtuigend afgeserveerd. En een dorp afgerekend op zijn povere acties om de goede naam van een priester te beschermen! (Hier moet wel even worden vermeld dat Jan de Boer bij zijn vertrek had gevraagd om de zaak te laten rusten.) Het moge duidelijk zijn dat de burgemeester voor zichzelf bij zijn toekomstige pogingen tot promotie Raadslid Akersloot bevestigd bezoek aan de bisschop 93 VMJDA6 2 APRIi 1965 KVP-VO'ORZITTER STELT FUNCTIE BESCHIKBAAR (Van een onzer verslaggevers) AKERSLOOT Het K.V.P.-raadslld A. J. W. Krom heeft gisteravond tegen over ons bevestigd, dat hij samen met het college van B. en W. van Akersloot naar de bisschop van Haarlem Is ge weest om te praten over kapelaan J. de Boer, die zoals bekend verleden week benoemd is in de H. Jozefparochie in Hilversum.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 94