kinnesinne, hadden ze moeite met de persoon van kapelaan De Boer, waren er persoonlijke conflicten? Hij was een invloedrijk man in het dorp, die veel voor elkaar wist te krijgen, en ook iemand die zich niet zomaar liet wegzetten of tegenspreken. De mensen, die hem gekend hebben, noemen hem ook integer en recht door zee. Konden ze als persoon niet met de kapelaan door één deur? Van de burgemeester is bekend dat hij bij zijn aantreden de pastoor heeft gevraagd om voor hem en zijn gezin een bank vooraan in de kerk te reserveren. Die wilde dat toen niet doen. Zette zoiets kwaad bloed? In ieder geval hebben ze de burgemeester niet vaak meer gezien in de parochiekerk. De burgemeester moest ook accepteren dat de kapelaan binnen de katholieke gemeenschap, en dat betrof het overgrote deel van het dorp, een man was met veel invloed en gezag en zeer actief op maatschappelijk terrein. In een krantenartikel wordt later melding gemaakt van iemand die op een (tumultueuze) KVP- bijeenkomst roept dat de toestanden het gevolg waren van een persoonlijke vete. Betrof dit de burgemeester of één van de gemeenteraadsleden? Stelde de burgemeester, en de anderen misschien ook, zich op als regent? Deze mensen van de KVP hadden voor wat de wereldlijke kant van het dorp betreft zo'n beetje de almacht. Van de zeven gemeenteraadsleden waren er vijf van de KVP. En zo konden ze misschien in wat we nu een achterkamertje noemen (en ik denk toen ook al) besluiten dat ze zich niet zouden laten ringeloren door die kapelaan met zijn kritische koor. Tenslotte hadden zij het voor het zeggen. Zou het zo ordinair en arrogant geweest zijn? Als raadslid Arie Krom op papier reageerde, deed hij dat uitgebreid, pagina's lang. Geen speld tussen te krijgen. Hij maakt daarbij een integere indruk, iemand die echt het goede wil, maar bij heel zijn gelijk op papier dan toch een beetje de plank misslaat. Hij had de pech dat hij werd gezien als de kwade genius achter de kritiek richting het speeltuinbestuur en dat hij daar als persoon op werd aangekeken. Maar dat kon hij toch moeilijk op de kapelaan verhalen? Voelde hij zich tekortgedaan, omdat hij zijn reactie niet in 'Op De Hoek' mocht publiceren? Volgens anderen mocht hij wél publiceren, maar moest hij zijn stuk inkorten. Gezien zijn lange epistels niet zo'n gek verlangen. Maar wat moest hij toch bij de bisschop? Dat het voor Arie Krom persoonlijk werd, blijkt ook wel uit een herinnering van Ludo Tiebie, die toen ook aan de Raadhuisweg woonde. Op een avond werden hij en zijn ouders opgeschrikt door het geluid van een opstootje even verder 88 Dhr. A. Krom, hier op bezoek bij zijn ouders aan de

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 89