Overplaatsing kapelaan punt van agenda van raad van Akersloot KVP keurt beleid van B. en W. af Op 15 januari 1965 trekt een zware delegatie, één raadslid, twéé wethouders en één burgemeester, naar de bisschop in Haarlem, Monseigneur Dodewaard, om zich daar te beklagen over kapelaan Jan de Boer. De artikeltjes uit 'Op De Hoek' gaan mee als bewijslast. De gevolgen waren niet gering, maar werden niet meteen zichtbaar, want de actie werd aan niemand gemeld en kreeg daardoor een stiekem karakter. Wel was er al contact geweest met pastoor Tesselaar. Nadat pastoor Van de Berg met emeritaat was gegaan, was hij nu een half jaartje in de parochie actief en hij wilde geen actie tegen zijn kapelaan ondernemen. Op 15 januari werd de bisschop bezocht, op 17 januari was er een vergadering van de KVP en hier werd toen niets verteld. Op 29 januari was er de ledenvergadering en ook daar werd gezwegen. Op 3 februari had dhr. Meijne, voorzitter van de partij, er kennelijk lucht van gekregen en telefoneerde met de burgemeester, die echter niets wilde zeggen. In het dorp ontplofte de bom toen eind maart de mededeling kwam dat kapelaan De Boer werd overgeplaatst naar Hilversum. Kapelaan Krijgsman ging hem vervangen. Dat een kapelaan na een aantal jaren van dienst, in dit geval 11 jaar, werd overgeplaatst was gebruikelijk. Maar als pater, d.w.z. priester bij een missieorde en daarmee geen wereldheer (reguliere priester), viel hij eigenlijk niet onder de competentie van de bisschop. Over de beweegredenen van de bisschop is niets bekend, maar duidelijk is dat de kapelaan zijn opdracht heeft gerespecteerd. Bij zijn aanstelling was kapelaan De Boer waarschijnlijk als een juiste keuze gezien naast pastoor Van de Berg. De pastoor was toch meer een man van de studeerkamer dan van het werk onder de parochianen. Jan de Boer was daar een prima aanvulling op. En nu, naast de nieuwe pastoor Tesselaar, was hij ongetwijfeld een waardevolle collega, met al zijn ervaring in de parochie. Het bezoek aan de bisschop was nu ook bekend geworden en de mensen begrepen dan ook snel wat er aan de hand was. De verontwaardiging was heel groot en alle gevolgen waren op dat moment nog niet goed te overzien. Waarom waren deze heren, raadslid Arie Krom, wethouders Jaap Zoon en Jaap Swart en burgemeester Jan de Sonnaville (in onze dagen hebben ze een voornaam, die toen nog verborgen ging achter een reeks voorletters) tot hun daad gekomen? We kunnen het hen niet meer vragen. Het lijkt een niet erg doordachte daad, zoveel is wel duidelijk. (Volgens Willem Veldt zou gemeentesecretaris Baas ("een wijs man") hen deze actie hebben ontraden, maar hij werkte toen al bij een andere gemeente.) Was er sprake van 87 Pastoor Te rond 1965. DE TIJD-MAASBODE WOENSDAG 14 APRIL 1965 (Van onze correspondent) AKERSLOOT. 14 april De over plaatsing van kapelaan De Boer (laza rist) is gisteren in de raadsvergadering onderwerp van discussie geweest. Bur gemeester J. H. M. de Sonnaville, ver klaarde in januari naar de bisschop van Haarlem te zijn geweest, na voor- Omdat het om de overplaatsing van een geestelijke gaat, meende de burge meester dat het hem niet paste mede delingen te doen over hetgeen met de bisschop was besproken. De burgemees ter merkte op dat het College het on luist acht als van geestelijke zijde in het openbaar misnoegen of kritiek wordt geuit of wordt uitgelokt over be sluiten van openbare instanties. De royale houding van het gemeentebe stuur dat jaarlijks tienduizenden guldens subsidie aandevoi-oriirinn..ei.nrl.^1

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 88