Paniek in Akerslootse wijk door gaswolk Zie hiervoor onderstaand krantenartikel. Sinds de Nederlandse overheid in 1996 wettelijke verplichtingen heeft opgelegd aan iedereen, die beroepsmatig met gewasbeschermingsmiddelen werkt, is de spuitlicentie geïntroduceerd. Het doel van deze spuitlicentie is door middel van scholing het gebruik van bestrijdingsmiddelen tot een minimum te beperken. Om bij te blijven moeten de bezitters van de licentie elke 5 jaar hun licentie vernieuwen door het volgen van 4 kennisbijeenkomsten. Tussen de laatste cursisten zaten hoogstwaarschijnlijk geen lelietelers meer uit Akersloot. Deze beroepsgroep is inmiddels immers geheel verdwenen. Slotwoord Hoewel de lelieteelt in Akersloot nu nagenoeg verdwenen is, worden er in andere delen van Nederland nog heel veel lelies geteeld. Van alle bloembollen die nu nog in Nederland gekweekt worden is de lelie, qua oppervlakte, het op één na grootste gewas. Op ruim 5000 hectaren worden nu nog lelies geteeld. (Alleen de tulp heeft een groter aandeel in de totale oppervlakte.) De belangrijkste gebieden waar tegenwoordig lelies geteeld worden zijn Drenthe, Limburg, Overijssel, Flevoland en de kop van Noord Holland. Onderzoek: Bram Stompedissel Adviezen: Ton Dekker Tekst: Gerard Krom Gzn. 83 (Van onze verslaggever AKERSLOOT Een gaswolk, afkomstig van een bestrijdingsmiddel waarmee een stuk grond voor ieiiecultuur was geïnjecteerd, heeft gister avond in de Akerslootse wijk Hoocamp voor de nodige paniek gezorgd. Die paniek kwam toen wijkbewoners rond kwart voor acht last kregen van prikkelende ogen, zere kelen en braakneigingen vertoonden. Aanvankelijk werd er groot alarm geslagen, maar na een paar uur was de irriterende gas- lucht weggetrokken. Ondanks de geruststellende mededeling van de politie en een chemicus, dat het gas niet schadelijk is voor de gezondheid, nam een aantal gezinnen het zekere voor het on zekere en bracht de nacht door bij familie ver derop in het dorp. Bij het onderzoek door politie, brandweer, Hoogheemraadschap en de provinciale milieu dienst bleek, dat er 's-middags een stuk land van leliekweker Blokker - grenzend aan de woon wijk met een speciaal gas was bewerkt. Onder normale weersomstandigheden wordt het na twee uur uitgewerkte gas door de wind opgeno men zonder dat er iemand iets van merkt. Maar aangezien het windstil was, dreef het gas in een wolk de wijk in. Vanaf dat moment stond de te lefoon bij de rijkspolitie roodgloeiend van de klachten. „Zelfs in huis hadden we er last van. Want opeens liepen we met z'n allen te huilen", aldus een wijkbewoner. Zijn buurman: „De stank was niet te harden. We werden er misselijk van. Het leek wel of onze kelen werden dicht geknepen". Hij was één van degenen, die met zijn gezin bij kennissen ging slapen. „Ze kunnen me nog meer vertellen. Alles wat ze als bestrijdingsmiddel ge bruiken is giftig". Een opmerking, die door politie wordt tegen gesproken. „We hebben de man gesproken, die het land heeft bewerkt. Twintig jaar doet hij 't al zonder dat hij één dag ziek is geweest. Als er een zuchtje wind had gestaan, was er niks aan de hand geweest. Het is een storm in een glas wa ter", aldus de politiewoordvoerder, die overi gens erkent dat de situatie in eerste instantie ernstig was ingeschat. Voor politie, milieuambtenaren en brandweer goid groot alarm na een gaswolk boven een Akerslootse nieuwbouwwijk met paniekerige bewoners. (Foto Ronald Kool). Op de oude akker van Dirk Pepping, Greetje Pepping ter gelegenheid van haar Communiefeest 1960. De akker Is gelegen tussen de Westerweg en Startlngerweg. De plek waar nu Startingerhof is gebouwd In 2018 /2019.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 84