"Nou, de andere heren wisten toen wel hoe dit kwam. Aan de narcissen gezeten zeker? Daarna gaan plassen zonder je handen te wassen? Ja, dat is niet zo netjes. Bar lachen vanzelf" Later werden de handschoenen gebruikt. Piet van der Kolk was de eerste bollenkweker in Akersloot die een kas liet bouwen. Hoewel hij zich nooit met de lelieteelt heeft beziggehouden, maakt ook het volgende relaas duidelijk dat het werken met gewasbeschermingsmiddelen niet geheel zonder gevaar was. Op een dag had Piet in zijn kas de chrysanten bespoten met een van deze middelen. Volgens het bijschrift van het middel mocht je na het spuiten de kas 12 uur niet betreden. Piet deed dit echter veel te vroeg. Het gevolg was dat Piet beroerd werd, hoofdpijn kreeg en begon te braken. Thuis aangekomen heeft zijn vrouw Jo hem meteen in bed gelegd. Na enige tijd heeft ze dokter Germans gebeld. Hij kwam meteen en constateerde een acute vergiftiging. Piet moest direct naar het ziekenhuis. Een ambulance zou te veel tijd kosten en Piet werd door Jo met de eigen Opel naar Alkmaar gebracht. Daar aangekomen lag hij al bewusteloos op de autobodem. Een heel team stond al klaar, waarschijnlijk ingeseind door dokter Germans. Piet zijn maag werd leeggepompt. Vervolgens heeft hij nog 12 uur buiten bewustzijn gelegen. Het scheelde niet veel of hij had het loodje gelegd. Piet was overigens niet de enige agrariër die nare ervaringen had met het bewuste middel. Het middel is daarom later uit de handel genomen. In september 1983 zorgde "een gaswolk, afkomstig van een bestrijdingsmiddel waarmee een stuk grond voor leliecultuur was geïnjecteerd" voor de nodige paniek in de Akerslootse wijk Hoocamp. 82 Hierboven de huidige woningen van de familie Van der Kolk. De woning op de voorgrond is een verbouwde bollenschuur. Rechts een foto van de oude situatie (woning plus bollenschuur van Blokker).

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 83