van de oliecrisis kwam er een eind aan het stomen. Het was toen niet meer te betalen. In de jaren negentig kregen de lelietelers veelvuldig te maken met het probleemonkruid de gele akkerkers, ook wel 'kiek' genoemd. De akkerkers was zeer lastig te bestrijden, omdat een heel klein stukje wortel dat achterblijft in de grond weer kan uitgroeien tot een volwaardige plant. Het onkruid woekerde zo erg, dat het de groei van de lelies belemmerde. Bij het rooien van de leliebollen zorgde het plantje er ook nog eens voor dat er grote klonten wortels, zand en bollen over de rooimachine rolden, waarbij veel bollen beschadigd werden. Volgens de kenners kan de akkerkers het beste bestreden worden door onbeteeld land te bespuiten met het middel MCPA. In Akersloot werd meestel gebruik gemaakt van 'Anti-Kiek', een middel dat gemaakt werd door de firma Nuijens uit Limmen. CERTIFICAAT A G5 In 1923 startte het Ministerie van Landbouw met het keuren van bloembollen. Sinds die tijd verzorgt de BKD, de Bollenkeuringsdienst, kwaliteitskeuringen, ook bij de lelietelers in Akersloot. Zo is de dienst bijvoorbeeld bevoegd tot het afkeuren van zieke en kwalitatief slecht partijen bloembollen. Vermoedelijk vanaf de jaren vijftig krijgen de bollen van de BKD een certificaat. De bollen met een topkwaliteit krijgen bijvoorbeeld het A-certificaat. Hier werd echter nog wel eens mee gesjoemeld. De BKD werd niet voor niets ook wel de 'Bond van Koffie Drinkers' genoemd. Wat een ieder nu wel weet is dat men door het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zomaar een ziekte of besmetting kan oplopen. Zo is daar bijvoorbeeld het verhaal van Cees Schut over 'de gezwollen waterleiding'. Op een keer zat Cees in het café, samen met Kale Japie en een niet nader bij naam te noemen bollenkweker uit Akersloot. Laatstgenoemde vertelde dat hij last had van zijn 'waterleiding'. Deze was namelijk flink gezwollen. Hij was ermee naar de dokter geweest en die liet het onderzoeken. 81 UMBURG LIMBURG UMBURG Een aantal certificaten van de BKD die Jac. Dweeko ontving in de periode 1958 - 1965. De afkorting R.R. staat voor de oppervlaktemaat Rijnlandse Roede. 1 R.R. is iets meer dan 14 m2.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 82