Gewasbeschermingsmiddelen 79 Er werd gebruik gemaakt van een kruiwagen of - indien aanwezig - van een hondenkar of paard en wagen. Het was al een hele verbetering toen de meeste kwekers zich een handtrekker (tweewielige tractor) of een tractor konden veroorloven. Ook ten aanzien van de gereedschappen die gebruikt werden is er in de loop van de jaren veel veranderd. Bijna alle klussen worden tegenwoordig door machines geklaard. In vroegere jaren ging alles nog met de hand. Jaap Blokker heeft in zijn schuur nog een fraaie verzameling handgereedschappen. Deze bestaat uit zeven, schoffels, scheppen, harken, boltrekkers, rieken, vorken, een strontschep, slotentrekkers, putemmers op steel, gaasbakken, zeefblokken, plantramen, enzovoort. Ook bezit hij nog oude kruipersbroeken. Al met al museumwaardige collectie. Als er te vaak met dezelfde bollen op dezelfde percelen wordt geteeld, ontstaan er ziekten en virussen in de planten. Om dit tegen te gaan wordt veel wisselteelt toegepast, maar daarnaast wordt in de agrarische wereld ook al meer dan een eeuw gebruikgemaakt van diverse middelen om de ziekten en virussen te bestrijden. Aanvankelijk werden deze middelen bestrijdingsmiddelen genoemd. Tegenwoordig spreekt men liever over gewasbeschermingsmiddelen. Onder gewasbescherming verstaat men: het nemen van maatregelen om de normale ontwikkeling van een gewas te waarborgen. Het gaat hierbij vaak om het bestrijden van niet gewenste plantengroei en plantenziekten. Het nadeel van vele gewasbeschermingsmiddelen is dat ze schadelijk kunnen zijn voor het milieu. Een bekend voorbeeld hiervan is DDT. Tegenwoordig is men zich ervan bewust dat de invloed van de chemie bij gewasbeschermingsmiddelen teruggedrongen dient te worden en wordt gezocht naar andere middelen, zoals natuurlijke vijanden Links: Een deel van de handgereedschappen van Jaap Blokker. Rechts: De strontschep. 10 Mei 1921. POELMftTIGE PuLVEÜISJIYEURS voor Vakkundig Gebruik, Zoo juist aangekomen in dezelfde Kwaliteit als vóór den Oorlog. Zoolang de Voorraad strekt, verkrijgbaar tot zéér billijke Prijzen vanaf f 32.65. Magazijnen geopend van 8—6 uur. Zaterdags tot 9 uur. (Vlak tegenover de N1EUWSTRAAT, die aan beide zijden voor het Rijverkeer toegankelijk is). Advertentie uit het Weekblad voor Bloembollencultuur van 10 mei 1921.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 80