hele verbetering. Na het bemesten werd het land verder klaargemaakt. Er werd geploegd, gefreesd en de paden werden gemaakt/ ingereden. Daarna volgde het planten. Voor- het planten gingen de bollen eerst nog in een gewasbeschermingbad. Een gehele kist werd daarin gedompeld. Daarna werd de kist schuin in een uitdruiprek geplaatst om te kunnen drogen. In de zomer werden de lelies gekopt, eerst - - 'groot', later 'klein'. Elet was voor de telers Een medewerker mn een hele verbetering toen het met de hand koppen werd overgenomen door Cees Schut bec^g een kopmachine. (Met het koppen, het verwijderen van de bloemknoppen, met het strooien van kak werd begonnen rond 1938. Daarvoor lieten de kwekers de planten uitbloeien. Kalk is een natuurlijke meststof. Bollen planten. Links Dirk, Jan en Aad Buur, rechts Gerard Veldt. Voordeel van het koppen is dat het de groei van de bollen bevordert.) Verder bestond het werk in de zomer uit schoffelen en wieden en indien nodig uit het beregenen van het land. Jan Terluin werkte in zijn jeugd in de bollen, bij Muus Dekker aan de Molenbuurt. Jan herinnert zich nog dat hij, als hij aan het wieden was, allemaal krantensnippers tussen de planten zag liggen. De beerputten van meerdere Akersloters, inclusief de gebruikte krantenresten, werden over het land geleegd voor een goeie bemesting. Ook herinnert Jan zich nog dat, wanneer er weer een dekschuit met schelpen van Beregeningswerkzaamheden bij het bedrijf van Cees Schut aan de het wad was geleegd bij de kalkovens, er Hoogegeest. krabbetjes tussen de regels door liepen. 77

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 78