Het bedrijf is groeiende heen gegaan met de nodige ups en downs. Jaap is gestopt in 2002. Zijn zoon Jan heeft het bedrijf voorgezet. Zij telen momenteel veel lelies in Limburg, maar ook in Frankrijk. Jaap is na zijn werkzame leven veel gaan reizen, met de caravan door Europa. Echter nooit langer dan 3 weken. Hij heeft nog steeds een passie voor dieren. Bij het bedrijf heeft hij nog enkele geiten, kippen en een paar pony's. Hij is ondanks zijn hoge leeftijd nog elke dag op het bedrijf. Zich ermee bemoeien doet hij niet, maar advies geven doet hij graag. Cees Schut was 13 jaar oud toen meester Van der Holst tegen hem zei: "Ga jij maar naar huis, want je handen moeten het werk doen. Leren is niks voor jou." Zodoende begon Cees in 1952 met zijn carrière in de tuinderwereld, in eerste instantie in het bollenbedrijf van zijn vader, Piet Schut, op het adres Hoogegeest 8. In 1963 begon Cees voor zichzelf. Hij verdiende zijn geld met het kweken van lelies en bijgoed (ixias, erythroniums, anemonen, ranonkels, Schuil, Hoogegeest8, narcissen, sneeuwklokjes). Daarnaast was hij ook loonwerker. Hij bezat een in 1991. freesmachine waarmee hij zich verhuurde, en met de vrachtwagen reed hij stro in de Noord en de Wieringermeer. In zijn hoogtijjaren bewerkte hij 24 hectare bollengrond, waarvan 20 hectare met lelies. Er werd op meerdere plaatsen gekweekt, onder andere in de Egmonden en bij Bergen. Hij kweekte veel Mont Blanc lelies, bollen met een goede kwaliteit en een beste prijs. Helaas had hij bij Bergen een perceel gehuurd waar het helemaal mis ging. Er kwamen te veel natte plekken in het land, waardoor er rot (fusarium) in de bollen kwam. Het betrof een perceel van 17 bunder groot. Een grote strop dus. Het loonwerkerbedrijf bleef hij er altijd bijdoen. Ook voor de kleinere particulieren deed hij loonwerk. Met het loonwerkerbedrijf van Willem van Vliet had hij een goed contact en er werd goed samengewerkt. Zij gunden elkaar het voordeel bij storingen en/of personeelstekort. Het bij elkaar lenen werd zakelijk goed afgedaan. Van een bevriende relatie, Jaap Ouwehand, heeft Cees veel geleerd over de bestrijdingsmiddelen. De heer Ouwehand werkte destijds bij de Agrinol fabriek in Groningen. De opgedane kennis kwam goed van pas bij het dagelijkse werk van Cees. Doordat veel Akerslootse leliekwekers te vaak met dezelfde bollen op dezelfde percelen teelden, ontstonden er 74

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 75