Jac. Zweeris had zijn bollenbedrijf aan de Buurtweg. Sinds de jaren vijftig was hij met name werkzaam in de lelieteelt (het liefst met Rubrums) en de handel in lelies (vaak in samenwerking met Arie Schoon). De lelies werden niet alleen geteeld in Akersloot, maar ook op de kleigronden van Andijk, in dit geval alleen specifieke soorten die het niet goed deden in het thuisdorp. Halverwege de jaren zestig raakten de zandgronden in Akersloot min of meer uitgeput en was er sprake van teveel kleinschaligheid, waardoor de mogelijkheden tot groei gering waren. In De Zijpe, in de kop van Noord Holland, waren echter meerdere boeren die graag naar de Wieringermeer wilden. De schrale zandgronden (die wel prima geschikt waren voor de lelieteelt) werden graag verwisseld voor de kleigronden. Zodoende kwam er een bedrijfsverhuizing op gang, waaraan ook Zweeris meedeed. Het bedrijf van Zweeris verhuisde in 1966 naar 't Zand, De koers die uitgezet werd, was die van massaproductie van de lelie. In De Zijpe deden de lelies het prima en ook groeide het aantal hectaren met de jaren. Dit alles werd mogelijk gemaakt doordat in deze periode ook de mechanisatie een steeds grotere rol ging spelen, vooral bij het planten en oogsten. Jaap de Kroon was woonachtig aan de Buurtweg, op nummer 48 (ongeveer de plek waar later het politiebureau stond). Het huis, dat rond 1914 in opdracht van Dirk Pzn. Schermerhorn was gebouwd, kwam in 1929 in handen van zijn grootvader Simon de Kroon. 72 De woning en de bedrijfspanden van de familie Zweeris, ca. 1960. Het huis rechts was van Bram Timmerman. Beide huizen zijn eindjaren zestig gesloopt.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 73