De kwekers en hun werkzaamheden De lelietelers 66 De Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is aangewezen als internationale autoriteit voor de registratie van bijzondere bolgewassen, zoals de lelie (Lilium). Dit houdt in dat alle nieuwe introducties door de KAVB worden beschreven en vastgelegd. In de database van de KAVB komen we bij de geregistreerde cultivars twee lelies tegen die geregistreerd werden door een kweker uit Akersloot. Het betreft hier de 'Monarch', die in 1938 geregistreerd werd door Simon Schoon, en de 'Cornelli', die in 1985 geregistreerd werd door zijn kleinzoon Siem Schoon. Vanaf de jaren tachtig zijn er meerdere nieuwe leliesoorten geregistreerd door leden van de familie Schoon, in dit geval door Siem en Dick Schoon, maar die woonden en werkten toentertijd niet meer in Akersloot. Het is ondoenlijk om alle lelietelers, die in Akersloot actief geweest zijn, te benoemen in dit artikel. Toch zullen we een poging doen om de belangrijkste telers een plek te geven in de opsomming hieronder. We maken hierbij onderscheid tussen de telers uit de periode 1888 - 1945 en die van de periode die loopt van 1945 tot heden. 1888 - 1945: Simon Koppes had van ca. 1900 tot 1950 voor Akerslootse begrippen een groot tuindersbedrijf. Hij had een groot bedrijfspand naast zijn woning aan het Schouw. Hij teelde (onder andere op de Dam, een lange smalle grondstrook in het Alkmaardermeer, die is aangelegd ter bescherming van de Schermer Zuiddijk) aardappelen, groenten en ook bloembollen. Hij had ca. 8 vaste werknemers en 's zomers nog eens 4 tot 6 man extra. In de bollenschuur bood hij ook regelmatig werk aan 10 tot 12 dames die zorgden voor het pellen van de bollen. Het is ons niet bekend of hij ook lelies teelde, maar dit zal ongetwijfeld het geval zijn geweest. De bollenschuur van Koppes aan het Schouw, ca. 1930.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 67