Ook wat betreft de continuïteit c.q. de overname van de onderneming door een bedrijfsopvolger was de situatie niet rooskleurig. Op 50% van de bedrijven was geen opvolger aanwezig. Daar kwam nog bij dat er, door de onzekerheid ten aanzien van het voortbestaan ter plaatse en de onduidelijkheid over het gemeentelijk beleid inzake de bestemming van de grond voor niet-agrarische doelen, de laatste jaren te weinig was geïnvesteerd in de tuinbouwbedrijven. Ook hierbij gold dat stilstand eigenlijk achteruitgang was. Een van de conclusies van het onderzoek is dat de tuinbouwsector voor de gemeente Akersloot van belang was, gelet op de werkgelegenheid en de economische betekenis voor de omgeving. De 20 deelnemende bedrijven boden aan ca. 80 personen regelmatig werkgelegenheid. Ongeveer de helft hiervan had een volledige dagtaak. Er werd ook geconcludeerd dat van de 20 deelnemende bedrijven er hoogstens 10 zouden overblijven. Tot slot deed Stivaseo een aantal aanbevelingen. Een belangrijke aanbeveling was te komen tot concrete kavelruilplannen. Ook moesten er plannen gemaakt worden voor meer en/of vervangende grond voor de tuinbouwbedrijven, in het bijzonder voor de glastuinbouw. Uitbreiding kon het beste gerealiseerd worden buiten de bebouwde kom. Als locatie bood het noordelijke gedeelte van het dorp meer mogelijkheden dan de zuidkant. Het gemeentebestuur diende verder te zorgen voor duidelijke besluitvorming ten aanzien van de bestemmingen van het agrarisch gebied. Ook was er gestructureerd overleg nodig tussen de gemeente en de land- en tuinbouworganisaties. Meerdere bedrijven zouden moeten uitbreiden en/of vernieuwen en ook was bij de tuinders een grotere vakkennis noodzakelijk. Inmiddels zijn we 25 jaar verder en kan geconcludeerd worden dat er van bovengenoemde aanbevelingen maar weinig gerealiseerd zijn. In het dorp zijn nog meer agrarische gronden verloren gegaan. Professionele lelietelers zijn er niet meer, hooguit enkelen die zich nog hobbymatig met lelies bezighouden. Het verdwijnen van de lelieteelt in Akersloot doet vooral pijn bij de velen die tussen de lelies werkzaam waren. Illustratief hiervoor is onderstaand fragment uit een tekst die geschreven is door oud-leliekweker Piet Baltus. 63 2 Zé/es- cm* <sZa//f J-ee/o/ ^rZa^cZnZoJZe^, Z^ZZ 'ZWtU^cic/tZV

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 64