Lelièïcwekers AkSéÉoot voelen zich bedreigd ontstonden vele nieuwe straten. Vaak kregen ze de naam van een beroemde componist, een Nederlandse schilder, een plant of had de naam van de straat een historische achtergrond. Een kleine opsomming: 1965: Beethovenstraat, Mendelssohnplein, Schubertstraat; 1967: Mendelssohnstraat, Chopinstraat, Ixiastraat; 1968: Johann Strausslaan, Churchillplein, Pieter de Hooghstraat, Johannes Vermeerstraat, Frans Halslaan, Roemersdijk; 1969: Verdistraat; 1970: Bachstraat, Wagnerlaan, Martin Luther Kingstraat, Handelstraat; 1973: Prins Bernhardlaan; 1978: Binnengeest, Rembrandtsingel; 1982: Hoocamp; 1985: Lange Dresch; 1987: Outerlant; 1991: Delving; 1993: De Tarp; 1997 1998: het gebied tussen Koningsweg, Groenelaan, Boschweg en Hemweg. De leliekwekers van Akersloot zagen met lede ogen aan hoe vele leliegronden in het dorp plaats moesten maken voor woningbouw. Illustratief hiervoor is het hiernaast staande artikel uit het Noordhollands Dagblad van 3 december 1968. Daarnaast speelde dat de bloembollenteelt ook landelijk gezien sterk aan het veranderen was. De economische noodzaak tot schaalvergroting leidde tot steeds minder bedrijven. Dit gold in sterke mate ook voor de kleinschalige tuinbouw op de strandwallen bij Akersloot, waar een toenemend aantal 'rest-percelen' ongebruikt bleef liggen. Beginjaren negentig is ook het gemeentebestuur van Akersloot verontrust geworden ten aanzien van de ontwikkelingen binnen de tuinbouwsector, vooral wat betreft de toekomstmogelijkheden c.q. -verwachtingen van deze bedrijfsgroep binnen de gemeentegrenzen. Het liet daarom de Stichting ter verbetering van de agrarische structuur Egmond en omgeving, de Stivaseo, onderzoek doen naar de tuinbouw op de strandwallen. In het rapport van de Stivaseo, dat in maart 1995 verscheen, werd de situatie van de toenmalige tuinbouwbedrijven in Akersloot beschreven en werden adviezen gegeven die de bedrijven een impuls in positieve richting zouden kunnen geven. Aan bovengenoemd onderzoek deden 20 tuinders mee. In 1994 hadden deze 20 l|TBREIDINGSPLANNEN - 61 AKERSLOOT Verontruste leliekwekers in Akersloot hebben zich gis teravond in zaal Duin. tijdens de algemene jaarvergadering van de Konink lijke Vereniging van Bloembollencultuur, afdeling Akersloot, uitgesproken tegen iedere verdere aantasting van lelie- en potentiële leliegronden. Zij willen niet. dat aan het monster van de verstedelijking van het befaamde le liedorp Akersloot nog meer kostbare leliegronden ten prooi vallen. Akersloot heeft met zijn. in Nederland ongeëvenaarde leliecultuur, een wereldvermaar de naam hoog te houden. Dit is slechts mogelijk als aan uitbreidingsplannen, waarin leliegronden liggen, een halt wordt toegeroepen. Akersloot moet een leliecentrum blijven. De liquidatie van enkele bedrijven zal ongetwijfeld ook haar terugslag hebben op de overige bedrijven: zo meent men. Algemeen bel; Een en ander Jcwam tb de vergadering aan de orde namr aanleiding van de door burgemeester J^H. M. De Sonnaville ge dane uitlating** tijdens de raadsverga dering van 20 BÓtoember j.ï. Burgemees ter De Sonna"bilte zei toendat één of meer leliekicekers in He toekomst zullen moeten wijken voor dcxrpsuitbreiding, zulks in het belang van de gehele ge meenschap, vooral uit financieel oogpunt gezien. Het betrof hier de in de nabije toe komst aan te kopen gronden aan de oost zijde van de Hogegeest. Ook de westzij de van de Hogegeest is in voorlopige bouwplannen op langere termijn opge nomen. Met algemene stemmen vroegen de le den van de Koninklijke Algemene Ver eniging van Bloembollencultuur aan het afdelingsbestuur maatregelen te treffen en zich te wenden tot dié instanties, wel ke hun belangen kunnen dieh&i bij het tegengaan van verdere aantiisting van de leliegronden in Akersloot.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 62