grote eQelies/totv AKERSLOOT UNIEK EVENEMENT De jaren 1945 - 1970 kunnen gezien worden als de hoogtijjaren van de lelieteelt in Akersloot. In de beginjaren van de lelieteelt ging het vooral om de bollen die verhandeld konden worden, meestal naar het buitenland. Gaandeweg ging het bij de leliekwekers ook steeds meer om de bloemen. Mede hierdoor lieten enkele lelietelers (koude) kassen bouwen die geschikt waren voor het kweken van snijbloemen. Dit gebeurde bijvoorbeeld bij de kwekers Gerard Schouten aan de Boschweg, Hannes Kerssens aan de Koningsweg, Gerrit Schouten, Joop Kerssens, en Cor en Arie Schoon aan de Startingerweg en bij Klaas Schut en de gebroeders Twaalfhoven aan de Hoogegeest. Om de bloemenhandel te promoten werd in 1961 door de Lelievereniging het besluit genomen om een lelietentoon stelling te organiseren. De tentoonstelling, die gehouden werd in het gemeenthuis, was een overweldigend succes. De jaren erna, tot en met 1978, werd de tentoonstelling, onder de naam Liliade, gehouden in tenten. De Liliade kende een aantal zeer succesvolle jaren, maar lagere bezoekersaantallen, veelal veroorzaakt door extreme weersomstandigheden (zoals zeer warm weer en storm), dwongen het bestuur van de Liliade in 1979 te verhuizen naar De Keukenhof. In 1983 kwam er definitief een einde aan de Liliade. (Overigens bestaat de lelietentoonstelling in De Keukenhof nu nog steeds. De laatste twee weken, dat het park geopend is, is hier nog steeds de grootste lelietentoonstelling ter wereld te bewonderen. Tot en met 2003 heeft de lelievereniging meege werkt aan de Lelieparade van De Keukenhof.) 59 aan het Alkmaardermeer A T/M 8 JULI 1963 Foto boven: de LUade van 1967. Foto onder: de Liliade van 1970, die geopend werd door prinses Beatrix en prins Claus. Suikerzakje ter gelegenheid van de Liliade in 1964.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 60