De Akerslootse bollenkwekers gingen schoorvoetend akkoord met het voorstel om de helft van de oogst te vernietigen. De overtallige bollen werden met pijn in het hart gedumpt in de moerassige oevers aan de Uiterdijk en het Dooie Gat. Tot de Tweede Wereldoorlog ging de bollenhandel op een laag pitje verder. De hoogtijjaren Na de Tweede Wereldoorlog nam de bollenteelt weer toe. De lelies namen daarbij langzamerhand een belangrijke plaats in. In 1947 werd Lelievereniging Akersloot opgericht. Bij de oprichting had de vereniging 15 leden. Cor Schoon werd voorzitter en Piet Struijf secretaris. Door het samengaan van de lelietelers in een vereniging werd de kwaliteit van de partijen sterk verbeterd en konden nieuwe leliesoorten geïntroduceerd worden. Met name de firma's Zweeris en A. Schoon importeerden vanuit Japan (via Antwerpen, België) diverse nieuwe leliesoorten. De lelietelers in Akersloot werkten toen nog vaak op kleine percelen, omgeven door walletjes of beukenhagen, meestal in de omgeving van hun eigen woning. Met gebrekkig transport trokken ze vaak van perceel naar perceel. Ze maakten lange dagen, moesten veel lichamelijke inspanning leveren en maakten vaak nog gebruik van primitieve middelen/gereedschappen. AKERSLOOT. In verband met het saneeringsplan voor bloembollen heeft Vrijdag de laatste inleve ring van tulpen plaats gehad. Duizenden kilas narcissen en tulpen (hyacinthen zijn bier niet in groote hoeveelheden aanwezig) zijn op de inleveringsplaats de Groote Uiter- dqk vernietigd. 57 Artikel uit de Alkmaarsche Courant van 22 augustus 1933. A k e r s 1 o o f ZONDERLINGE METwmE OM HUURKWESTIES TE REGELEN. Volgons dagvaarding hart da 28-jariee. dikgehrllde hollenkwoeker Petr. Albortus B. te Akersloot den hoer A. Kruiienaar ziin collega en huishaas met een mestvork of green tegen ziin rihbekast gegooid, voor welk onbeschaafd feit hii thans hef zonden bankje bezetelde. Hii vertelde thans dat hli met Befjes 'n huurkwestie had willen regelen. De ze nuwachtig voortraffelende beer Beties. die fR4 land- huur van Petrus had te vorderen, gaf omstandig verslag van ziin bloedig avontuur, waarhii hii zwaar was gewond. Met witte hoorzatf had hii de aange- zichtswonde. welker blauwheid hii nu nog met trots aan Officier en Politierechter vertoonde, na drie weken genezen. Eiseh fin boete of 10 dagen wegens gewone ordinaire mishandeling. Do mestvork moest de Officier wegens gebrek aan bewijs „laten vallen". Uitspraak Politierechter f10 boete of 5 dagen. Twee artikelen uit de Schager Courant waarin Akerslootse bloembollenkwekers een hoofdrol spelen. Het artikel hierboven is van 3 april 1935, het rechtse van 1 oktober 1936. Akersloot. EINDELIJK EENS EEN TEVREDEN BLOEMBOLLENKWEEKER. De tuinder Gerard Meyne uit de kampong der waterrotten, zooals de Akersloters in den tijd van Florus V werden genoemd, heeft ook nog het ongeluk bollenteler te zijn en had uit dien hoofde een geldboete van 75 pop subs. 15 dagen roggeteunis kou wet! aan zijn pantalon gekregen', omdat hij bollen had geteeld zonder vergunning. Gerrit kermde destijds, voor den kanton rechter dat hij wel lid was, maar er was geen moederlief voor. Gerrit was en bleef de pisang en moest aftikken of brommen. Enfin, hij zou het nu maar eens in hooger beroep probeeren. Misschien waren er nog rechters in Berlijn, zooals die alte Frits een maal smoesde en heden werd dan zijn on gelukszaak opnieuw door het meervoudig college onderhanden genomen en dezelfde comedie nog eens opgevoerd. Echter voor Gerrit met veel meer suc ces dan in eerste instantie. De heer Officier toch hekelde tamelijk scherp het vergunningsysteem der Sierteelt Centrale, was overtuigd, dat de appellant volkomen ter goeder trouw was. Wettelijk mocht verdachte schuldig zijn, maar de Of ficier voelde er niets voor, hem straf op te leggen, derhalve luidde het requisitoir: wel schuldig verklaring, maar zonder opleggen van straf. Of Gerrit in z'n sas was! Hij zal wel said hewwe: Die officier, da's main mannetje, die zet de puntjes op de i. LELIEVERENIGING AKERSLOOT Het logo

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 58