Jarenlang zijn vele Akersloters werkzaam geweest in de lelieteelt. De lelieteelt is dan ook vele jaren van grote economische betekenis geweest voor ons dorp. Nu is daar weinig meer van over. In het eerste deel van dit artikel trachten wij een beeld te schetsen van de ontwikkeling van de lelieteelt in Akersloot. Wij beschrijven de opkomst van de lelieteelt in de 19de eeuw, de hoogtijjaren vanaf 1945 en de teloorgang die sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw is ingezet. In het tweede deel van dit artikel trachten wij een beeld te schetsen van degenen die zich bezighielden met de lelieteelt in Akersloot en de werkzaamheden die zij zoal moesten verrichten, inclusief het werken met gewasbeschermingsmiddelen. De opkomst, de hoogtijjaren en de teloorgang van de lelieteelt in Akersloot De opkomst In de 19de eeuw was het gebruikelijk dat de veehouders uit Akersloot zich naast het houden van vee ook bezighielden met het telen van producten als graan, bieten, aardappelen, prei, schorseneren en asperges. Rond 1850 gingen steeds meer boeren uit Akersloot zich naast het houden van vee en de landbouw echter ook bezighouden met de 'bloemisterij'. In eerste instantie teelden ze als 'bijzaak' bloembollen als tulpen, krokussen, narcissen en hyacinten. De bloembollen werden meestal verkocht tijdens zogenaamde groene veilingen. Deze veilingen vonden plaats op het land waar de te verkopen producten nog in de grond stonden. In 1888 werden tijdens zo'n veiling voor het eerst ook lelies verkocht. (De lelie was aanvankelijk voor de Nederlanders een onbekende plant. Het is aan de Duitse arts Philipp Franz von Siebold (1796-1866) te danken dat de lelie (evenals andere nu populaire sierplanten als de hortensia, azalea en blauwe regen) in Nederland bekend werd. Von Siebold werkte een aantal jaren in Japan en verzamelde daar diverse levende planten, die hij in 1830 bij zijn terugkeer naar Nederland meebracht en alhier introduceerde.) In de tweede helft van de 19de eeuw werd bij de bollentelers in Noord Holland de behoefte tot samenwerking steeds groter. Dit leidde in 1860 tot de oprichting van de 'Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur'. De vereniging had onderzoek, voorlichting en reclame tot doel. Door samenwerking probeerde men de kwaliteit van de bollen en de handel, 55 D e lelieteelt in Akersloot

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 56