De sloot is gedeeltelijk gedicht en er is een hek geplaatst. De weg is geasfalteerd en uitgebreid en een lantaarnpaal geplaatst. Aan de rechterzijde zijn hekken geplaatst. Er staat een populierenbomenrij langs het kanaal. Om de boerderij staan veel bomen. Helaas is de boerderij in vervallen staat. Links is een stenen dam gemetseld met hekwerk en poortberen. Ook hier staan meerdere bomen. Het gemaal is vernieuwd. Hier stond vroeger de Zwartedijks molen. De oude stenen boogbrug in haar laatste gedaante over de afwateringstocht naar de molen van de Zwartedijkspolder. Deze molen is vervangen door een elektrisch gemaal. De Zwartedijkspolder was weleer een moeras met ondiepe poelen waaruit de Stroomsloot, nu Strammer zijn oorsprong had. De Strammer, de Slikkerdie, de Lijpjesvaart en de Die waren de sloten die in de Riddertijd werden gekanaliseerd in de rimboe van moerassen en eikenbos, die de oude naam Axmeriscota hebben doen veranderen in Akersloot. Achter de Zwartedijkspolder begon de oude 'leen' Bokelok (Boekel/Beukenland) dat echter reeds omstreeks 1400 met Akersloot tot een Heerlijkheid verenigd werd. Met 'leen" wordt bedoeld dat de Graaf van Holland een stuk grond te leen gaf aan notabelen. Zij hadden dan alleen het vruchtgebruik. De gemetselde brug-duiker is nu vervangen door een betonnen ronde pijp. Door de bomen is zichtbaar de woning van familie Jos Schoon. De weg is geasfalteerd. Einde van onze tocht langs de noordwestkant van ons dorp. De Buurtweg tot en met de Hoogegeest. Bram Stompedissel en Eric Kippersluis 54 Vroeger Nu

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 55