mM gemaal geplaatst. Voor de invoer van dit gemaal is een hefarm geplaatst om afval voor de inlaat te verwijderen. De molen en de vijzel draaien nog steeds. De ontwateringssloot, de Leijen, komt uit in het Noord-Hollands kanaal. De molen is eigendom van het Hoogheemraadschap. De Wester Hooghe Dijck in de Noordergeest, met links de wal van de Binnengeesterpolder en rechts de Zwartedijkspolder. Aan beide zijden is de bodem afgezand, zoals op het gehele Akersloots grondgebied tussen 1920 en 1950 is gedaan. Links is de toegang naar het buurtschap Lamoor. Tot in 1500 heette dit weggetje het Lieve Vrouwenlaantje wat liep door het land van het Karmelietenklooster. Dit laantje heet nu Lamoorslaan. De wallen waren destijds aangelegd om verstuivingen te voorkomen en voor de luwte. Vaak in combinatie met beukhagen. De wallen zijn verdwenen. De Hoogegeest is geasfalteerd en verlicht. De Lamoorslaan ten oosten van de Wester Hooghe Dijck. Verderop wordt dit laantje een dijkje met daarnaast een diepe sloot. Dit dijkje loopt uit op de Ooster Hooghe Dijck, de oude weg langs de Schermeer, die begint aan het Schouw of de Hoorne en loopt over in de Wester Hooghe Dijck, vroeger was dit de Boekelerweg. De naam Lamoor is afkomstig van lage moer, laagveen afgraving. Als wegverharding is er gebroken puin aangebracht met zand. Het huis van Piet Meester en de omgebouwde schuren van Lange Gerrit Leijen zijn gesloopt. Op de oude foto is aan de linkerzijde het dijkhuis zichtbaar wat gesloopt is. 52 -S rv - j Vroeger Nu

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 53