De weg is geasfalteerd. Er is een nieuw huis gebouwd tegenover de woning van de familie Schut. Links de toegang tot het huis van de familie Van der Eng aan de Buurtweg. Daarachter een fietsrustplaats en een toegangsweg naar de nieuwe brandweerkazerne (2001), Scoutinggebouw en de boerderij van de firma Sander en De Koning. Het huis links staat op de vroegere Zodencroft, het begin van de Hogegeest. Hier stond eerder het huis van Siem en Nel Schoon. De weg naar Vierhuysen, nu een notweg of landweg naar het vuilnisterrein rechts van de weg, achterin nog vaag te zien en tuingronden links en rechts. Aan de horizon de Rooms Katholieke kerk. De breedte van de wegen van Vierhuysen werden omtrent 1450 door Schout en Schepenen ter plaatse gesteld op 12 voet. In 1690 was Vierhuysen volgens de garingslij sten van pastoor Hieronymus Coeck en Jac. Noorman nog een aanzienlijke buurt. Aan het einde van dit pad links op de kruising met de Hogegeest werden omstreeks 1880 zes huisjes gebouwd op een gedeelte van de Zodencroft. Deze huisjes zijn in 1915 afgebroken omdat ze gebouwd waren van oud ondeugdelijk materiaal. Ook deze weg is geasfalteerd, alleen verlicht tot aan de brandweer. Links nog net zichtbaar het scoutinggebouw. We kijken tegen de achterzijde van de brandweer aan. Aan de rechterzijde zijn volkstuinen. De weg is aan de rechterzijde verbreed om de melkwagens toegang te kunnen verschaffen om op het veebedrijf te komen van de firma Sander en De Koning Het Achterkerkmeer waar zich de bewoning Vierhuysen bevond. In de vijftiger jaren werd dit deel van het Kerkmeer langzamerhand tot vuilnisstortplaats gedegradeerd. In 1958 werd dit officieel door het gemeentebestuur bekrachtigd. Hiertegen werd heftig 49

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 50