Dit jaar heeft de Historische Vereniging Oud-Akersloot weer met veel zorg een nieuwe editie van het jaarboek De Groene Valck samengesteld en zijn er weer boeiende verhalen opgenomen. De hoofdpersoon in het levensverhaal is Siem Deijlen, de zoon van Simon en Catharina Deijlen. Siem is geboren op de Breedelaan en verhuist op vijfjarige leeftijd naar De Sluis, waar zijn eerste herinneringen naar teruggaan. Aansluitend is de genealogie van Simon Deijlen opgenomen. Het café De Vriendschap wordt in 1980 overgenomen door Henk en Riet Levering. Vanaf die periode wordt het café, en vele activiteiten daar omheen, gerund door Henk en Riet. Vele Akersloters hebben hier hun bruiloft of jubileum gevierd. Bekende bands hebben opgetreden en vele kermissen zijn er gevierd. Café De Vriendschap was de huiskamer voor verenigingen en vele activiteiten, van solexverhuur tot het Rock Roll Festival. Na bijna 40 jaar hebben Henk en Riet besloten te stoppen en hebben zij op 5 januari 2020 de deuren voorgoed gesloten. Het 'Huis van de Dokter' op de hoek van de Julianaweg en de Dorpsstraat speelde vele jaren een prominente rol in het dorpsleven. Veel dorpsgenoten zijn bekend met de vier laatste dokters, maar wie woonden er eerder, wie bouwde dit huis, wie bewoont nu het 'Huis van de Dokter'? Jaap Zweeris heeft rond de vijftiger jaren een fotoreportage met beschrijvingen gemaakt van diverse buurtschappen. Hij heeft dit vastgelegd in een prachtig fotoalbum. In de periode vanaf de vijftiger jaren tot heden is er zoveel veranderd dat wij het idee kregen om Jaap zijn ronde nogmaals te lopen. Aan de hand van fotovergelijking en tekst proberen we dit te verbeelden. In dit jaarboek is opgenomen deel vier 'Buurtweg naar Hoogegeest'. De lelieteelt is vele jaren van grote economische betekenis geweest voor het dorp Akersloot en vele Akersloters zijn jarenlang werkzaam geweest in de lelieteelt. In het artikel 'Lelieteelt in Akersloot' wordt een beeld geschetst van de ontwikkeling van de lelieteelt in Akersloot en van degenen die zich bezighielden met de lelieteelt in Akersloot. In het voorjaar van 1965 is er grote commotie in Akersloot. De emoties lopen hoog op en het komt zelfs tot een opstootje op straat. In het artikel 'Een dorp in rep en roer' kunt u de verwikkelingen rond het gedwongen vertrek van kapelaan J. de Boer lezen. We eindigen het jaarboek met de Kroniek, met hierin op een rij wat er in 2019 is gepasseerd in Akersloot. Veel leesplezier toegewenst. Akersloot, april 2020 De redactie 'De Groene Valck' 3 V oorwoord van de redactie

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 4