mei 1995). De dokter wordt gehaald wanneer door een aanval van Engelse jachtvliegtuigen een Duitse soldaat en een Nederlandse schipper gewond zijn geraakt. Maar ook in Akersloot zelf was er niet altijd vrede. Zo komt het dat in 1944 de dokter in een vergadering van het Witte Kruis moet melden dat er niet één, maar twee EHBO cursussen gegeven zullen worden "daar de Rooms Katholieken geen gemengden cursus willen". Vermoedelijk is het een plotselinge ernstige ziekte die hem in 1946 noodzaakte zijn ontslag aan te vragen. Op 5 november 1946 verleende de gemeenteraad eervol ontslag en benoemde zijn opvolger. Ruim twee weken daarvoor is de 35-jarige dokter Schaars reeds overleden. De naoorlogse dokters In totaal zouden er nog vijf dokters wonen in het Huis van de Dokter, voordat het model van een groepspraktijk op een huisartsenpost ook in Akersloot het einde inluidde van de vertrouwde dokterspraktijk aan huis. Omdat deze vijf dokters bij veel Akersloters nog in het geheugen zitten, worden zij hier slechts kort beschreven. De eerste is de Zeeuwse dokter Dick Gerretsen (1946-1951). Dokter Gerretsen en zijn opvolger zouden volop te maken krijgen met tuberculose. Deze zeer besmettelijke ziekte werd in de 19de eeuw een van de belangrijkste oorzaken voor sterfte. Ook in de eerste helft van de 20ste eeuw eiste zij een groot aantal slachtoffers. In Akersloot was er na de Tweede Wereldoorlog sprake van een ware explosie van tuberculose. Alle dorpelingen moesten onderzocht worden in het consultatiebureau in Alkmaar. Patiënten werden naar een sanatorium gezonden of verbleven in 'kuurtenten' of zomerhuisjes in de achtertuin. Om de twee weken kwam de dokter langs. Uiteindelijk kwam de uitbraak rond 1962 weer onder controle door een combinatie van nieuwe medicijnen en effectief preventief bevolkingsonderzoek. 44 De Dorpsstraat met rechts het Huis van de Dokter omstreeks 1965. Dokter Nijenhuis liet enkele jaren later het dak van het woonhuis verbinden met het dak van het koetshuis waardoor één doorlopende verdieping ontstond.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 45