Het volgende jaar dient hij zijn ontslag in. Mogelijk was hij op zoek naar avontuur, want hij treedt in dienst als scheepsarts bij de Rotterdamsche Lloyd Maatschappij en vertrekt (vermoedelijk) op 2 september 1933 met een vrachtschip naar Java. In februari 1934 is hij nog eenmaal in Akersloot voor het innen van openstaande rekeningen. Ontluikende liefde in het huis van dokter A. F. van Vugt (1933 1938) Dokter Adriaan van Vugt was afkomstig uit Den Bommel op Goeree- Overflakkee. Hij werd op 15 juni 1933 door de gemeenteraad verkozen uit 15 sollicitanten. Net als zijn voorgangers neemt deze gemeente-geneesheer plaats in het bestuur van de Witte Kruis vereniging en, samen met andere notabelen en geestelijken uit het dorp, zien we hem terug in diverse erecomités voor het organiseren van feestelijkheden. Uit deze tijd kennen we de romantische anekdote die door Gerarda Maas- Baltus werd opgeschreven in de Groene Valck (2007). Hoe haar moeder verhuist van een kostschool in Velsen-Noord naar het landelijke Akersloot om er te werken als dienstbode in het grote en deftige doktershuis. De aanwezigheid van een nieuw dienstmeisje gaat als een lopend vuurtje door het dorp. En hoe haar vader zorgt voor een vurig ontluikende liefde door zijn regelmatige bezoeken aan de apotheek en zijn romantisch vioolspel voor het open raam van de dienstbodekamer. Een kleine drie jaar later trouwt het stel. Ook de dokter en zijn vrouw zijn hierbij aanwezig. In 1938 stuurt de dokter zijn verzoek tot ontslag naar de gemeenteraad. Wanneer de raad vergadert over de benoeming van zijn opvolger, besluit men de arbeidsvoorwaarden voor de gemeente-geneesheer aan te passen. Het jaarloon wordt verhoogd naar 1200 gulden terwijl het gebruiksrecht op de gemeentelijke dokterswoning vervalt. Hiermee wordt het mogelijk om het huis te verkopen en om zo, tijdens de crisisjaren, de gemeentelijke kas aan te vullen. Dokter H. J. J. Schaars (1938-1946) tijdens de Tweede Wereldoorlog De katholieke dokter Hendrik Schaars was geboren op 14 maart 1911 in Deventer. Hij trouwde met Agnes Smulders, die hij waarschijnlijk tijdens zijn studententijd in Utrecht ontmoette. Haar grootvader werd een bekend en rijk industrieel door het oprichten van de Utrechtse Machinefabriek Frans Smulders in 1890. Nadat de 27-jarige dokter Schaars op 1 oktober 1938 in Akersloot in dienst treedt, is het mevrouw Schaars-Smulders die het Huis van de Dokter koopt van de gemeente. In de jaren erna wordt de dokter vermeld bij diverse ongevallen in het verkeer, op het ijs, enzovoorts. Waarschijnlijk zal deze dokter ook diverse keren in actie zijn gekomen bij ongevallen als gevolg van de Duitse bezetting. Eén zo'n geval vinden we terug in het relaas van Freek Kerssens (De Groene Valck, 43

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 44