ook deze dokter een bredere maatschappelijke rol. Zo was hij betrokken bij de oprichting van een 'Oude Vrouwenhuis', een verzorgingshuis dat in 1904 gebouwd werd op de plek van Julianaweg 5. In mei 1909 wordt er melding van gemaakt dat tijdens een bezoek aan een patiënt het onbeheerde rijwiel van de dokter is ontvreemd. Waarschijnlijk een teken van de tijd, want in de aanloop naar de Eerste Wereldoorlog gaat de economie gebukt onder hoge inflatie. Wellicht hierdoor verzocht dokter Schröder om loonsverhoging onder dreiging van vertrek. Zijn traktement wordt verhoogd met 200 gulden, maar hij vertrekt evengoed. In 1914 wordt hij op zijn verzoek eervol ontslagen en vervolgens benoemd tot gemeente-geneesheer te Lange Ruige Weide. In 1917 vertrekt hij naar Wieringerwaard, waar zijn vestiging de nodige ophef veroorzaakt omdat door de komst van een vreemde dokter de bestaande gemeente-geneesheer dreigt te vertrekken. Friese dokter J. Baart de la Faille (1914-1923) De Friese dokter Jacob Baart de la Faille woonde in het Huis van de Dokter van 1914 tot 1923. Hij is 47 jaar oud wanneer hij wordt benoemd als gemeente geneesheer in Akersloot. Alle begin is moeilijk. Zo raakt zijn verhuiswagen van de weg af aan de Kanaaldijk in Boekel en raakt hij een jaar later besmet met roodvonk. In die tijd een veel gevaarlijkere ziekte dan tegenwoordig. Maar de dokter laat zich niet kennen en gaat voortvarend te werk. Hij dient een verzoek in bij de Akerslootse gemeenteraad "om de lantaarn geplaatst bij zijn woning nachts te laten branden voor het gemak wanneer personen 's nachts medische hulp noodig hebben" en hij doet zijn koets in de verkoop; "een vier-persoons Omnibus-Brik zo goed als nieuw". Het valt te betwijfelen hoe verstandig dit laatste was. Hannes Kerssens, geboren in de Noordermolen in 1919, vertelde hoe dokter Baart de la Faille te laat kwam voor een bevalling, omdat hij naar de molen moest komen lopen. Bij aankomst lag het kind al in de wieg. "Het is een pracht", zei de dokter "maar ik zag ook zelfgebakken brood bij je op tafel liggen" en zo schoof hij aan tafel (De Groene Valck, 8 mei 1989). Lief en leed zijn dagelijks onderdeel van het leven van de dorpsdokter. Zo 40 De Dorpsstraat omstreeks 1910. Geheel links staat mevrouw Schröder voor van het Huis van de Dokter.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 41