Maartje van der Oord, die inmiddels was getrouwd met Jacob Hennes. Hij was de jongste zoon van dokter Hennes en ging nu opnieuw wonen in het huis van zijn jeugd. Jacob van der Oord was inmiddels erg actief in de gemeente Akersloot; onder andere als raadslid, wethouder, opperbrandmeester en als voorzitter van de feestcommissie. Zijn benoeming tot burgemeester op 9 maart 1882 viel daarom in zeer goede aarde bij zijn dorpsgenoten. In de Alkmaarsche Courant lezen we een verslag van de uitgebreide feestelijkheden op die dag: een erewacht te paard, een volksmenigte met vlaggen, wimpels en trompetgeschal, een stoet van versierde paarden, zingende schoolkinderen, diverse toespraken en veel erewijn. Tot laat in den avond bleef men genoeglijk samen en dat menige heildronk werd uitgebracht, zal niet gezegd behoeven te worden. 9 maart 1882 zal in Akersloot niet licht vergeten worden!" Het was vermoedelijk burgemeester Van der Oord die Huize Meerzicht omdoopte tot 'Huis Middendorp'. Was het omdat er zich op het kruispunt van de Dorpsstraat en de Julianaweg een nieuwe centrale plek vormde, mede door de openbare grondwaterput dichtbij het doktershuis? Of benadrukte deze naam de centrale ligging, op gelijke loopafstand van de protestante Kerkbuurt en de katholieke Molenbuurt? Of doelde Jacob van der Oord erop dat hij als burgervader zichzelf plaatste te midden van alle dorpelingen, ongeacht godsdienstige voorkeur? In 1890 wordt burgemeester Van der Oord, inmiddels 70 jaar oud, door ziekte genoodzaakt om ontslag aan te vragen. Hij overlijdt enkele maanden later. Onder de erfgenamen van Jacob van der Oord vinden we zijn dochter Maartje en haar echtgenoot De 38-jarige Jacob, zoon van dokter Auke Sierk Hennes en schoonzoon van JR oud-burgemeester Van der Oord, wordt 38 Uil KOEAlttVtïH Op 9 maart 1882 zullen de feestende Akersloters hun nieuwe burgemeester op een vergelijkbare wijze ontvangen hebben. Deze foto werd ruim 40 jaar later genomen bij de intocht van burgemeester Van den Heuvel (1923). Jacob van der Oord, burgemeester van 1882 tot 1890, bewoonde Het Huis van de Dokter (toen: Huis Middendorp) van 1880 tot aan zijn overlijden in 1890.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 39