Omdat Jacob van der Oord inmiddels het huis van de overleden dokter Hennes bewoonde, kon dokter Boekhoudt bij zijn aanstelling niet beschikken over een passende woning voor zijn dokterspraktijk en apotheek. Hiertoe sluit hij een overeenkomst met Van der Oord, die hem voor 310 gulden een klein deel van de grond verkoopt die hij eerder van de familie Hennes had gekocht. Vervolgens was het vermoedelijk Willem ten Have, timmerman en kastelein te Akersloot, die de opdracht kreeg om een herenhuis te bouwen: het Huis van de Dokter op de hoek van de Julianaweg en de Dorpsstraat. Ten Have bouwde ook Meerweg 17, dat overeenkomsten vertoont met het Huis van de Dokter. De eerste steen werd gelegd op 30 maart 1870 door de negenjarige Abraham Idenburg. Hij was een aangetrouwd neefje van dokter Boekhoudt wiens vader werkte als geneeskundige in Graft. In 1871 tekent dokter Boekhoudt voor een aanvullende hypotheek van 2500 gulden om zijn grote plannen te financieren. Het huis dat dokter Boekhoudt liet bouwen kreeg een mooie symmetrische voorgevel van 12 meter breed, grote gebogen ramen met luiken, hoge gestucte plafonds en een opvallend brede en ruim 12 meter lange centrale gang die het woonhuis verbindt met een koetshuis annex paardenstal. Ook de drie voordeuren zijn markant: een mooi bewerkte centrale voordeur aan de Julianaweg, een deur in de noordgevel die toegang gaf naar de dokterspraktijk en een bewerkte deur aan de Dorpsstraat, gelegen naast de dienstbodekamer, voor de uitgifte van medicijnen. Dit grote en rijk uitgevoerde doktershuis zal veel indruk hebben gemaakt; zeker in het Akersloot van die tijd. In 2006 is het op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst vanwege haar cultuurhistorische waarde. De overwegingen hierbij waren de prominente ligging, de voorname architectuur en de rijke historie van het huis. Bovenstaande ontstaansgeschiedenis wijkt af van hetgeen in diverse teksten beschreven staat. Zelfs het gemeentelijke monumentenbordje aan de Julianaweg noemt Jacob van der Oord als de persoon die de eerste steen legde. Het archiefonderzoek voor dit artikel heeft uitgewezen dat dit berust op een hardnekkig misverstand. Zo zijn er meerdere misverstanden: sommige teksten melden dat burgemeester Jacob Hennes het huis bewoonde of zelfs dat zijn vader dokter Auke Sierk Hennes er zijn dokterspraktijk hield. Deze laatste was al overleden vóór de bouw. Dokter Boekhoudt doopte zijn nieuwgebouwde woning 'Huize Meerzicht'. Een toepasselijke naam omdat in die tijd het huis vrij uitzicht had over de 36 Het Huis van de Dokter (toen Huize Meerzicht) werd voorzien van plafonds in de eclectische stijl van de late negentiende eeuw.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 37