Het Huis van de schoven zo'n vijf keer per dag de masten voorbij van een zeeschip dat via het Dokur omstreeks Noord-Hollandsch Kanaal op weg was naar een verre bestemming. in die tijd bestond Akersloot uit vier buurtschappen, een honderdtal huizen nauwelijks behuwd, en had het ruwweg 400 inwoners. De gezondheidszorg in het dorp en de omliggende polders werd sinds 1834 uitgevoerd door heel- en vroedmeester Auke Sierk Hennes. Dokter Hennes woonde eerder in de Kerkbuurt (nu Buurtweg 9), maar verhuisde in 1841 naar een dorpsboerderij gelegen aan de Kerkdijk; nu de Dorpsstraat ter hoogte van huisnummer 6-8. Hier richtte hij ook zijn dokterspraktijk en apotheek in. Dokter Hennes bezat een flink deel van de weilanden in de Binnengeesterpolder ten oosten van de Strammer. Bij zijn overlijden in 1869 werden deze eigendommen per opbod verkocht. De hoogste bieder was Jacob van der Oord, een landman, die een vermogen had opgebouwd in vastgoed. Van der Oord was een geboren Akersloter die tot op dat moment een boerderij bewoonde in de Schermer. Zijn oudste dochter en haar echtgenoot bleven daar wonen, terwijl de rest van het gezin in 1871 verhuisde naar de Kerkdijk. Bouwheer dokter S.F. Boekhoudt (1869-1879) Steven Frederik Boekhoudt, een Friese predikantszoon, was in 1860 rond Akersloot aan het werk als plattelands-heelmeester. Toen zijn verzoek om ook de armenverzorging te mogen uitvoeren door de diaconie werd afgewezen, vertrok de 28-jarige dokter naar Buiksloot. Na het overlijden van dokter Hennes in 1869 solliciteerde Boekhoudt naar de positie van 'geneesheer der gemeente' en werd verkozen uit vier kandidaten. 35 1900. De Julianaweg was toen nog

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 36