JL JLonderdvijftig jaar het Huis van de Dokter in Akersloot Het 'Huis van de Dokter' op de hoek van de Julianaweg en de Dorpsstraat speelde vele jaren een prominente rol in het dorpsleven. Veel dorpsgenoten zijn bekend met de vier laatste dokters, maar wie woonden er eerder en wie bouwde dit huis? Het onderzoek voor dit artikel naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van het Huis van de Dokter bracht verrassende nieuwe feiten aan het licht. Akersloot rond 1850 Terwijl in de omringende landen het stof neerdaalt van het revolutiejaar 1848, blijft het in Nederland rustig. Na de roemruchte Gouden Eeuw, toen het een van de machtigste staten van de wereld was, heeft Nederland zich te schikken in een veel kleinere rol binnen Europa. Akersloot ondergaat een vergelijkbare ontwikkeling. In de 16de en 17de eeuw profiteerde het dorp volop van de goede waterverbindingen naar zee. Handel en scheepvaart zorgden voor grote welvaart en een sterk groeiende bevolking. Maar na het droogmalen van de Schermer en de Beemster en het verzanden van het Wijkermeer verdwenen die handel en welvaart. In de loop van de 18de eeuw halveerde het aantal inwoners. Ook het aantal huizen en de grondprijs daalden dramatisch. Akersloot veranderde in een klein agrarisch dorp. Rond 1850 lag het kleine dorp in een wijds en leeg landschap. Vanuit Akersloot kon men in alle richtingen de horizon zien. Aan de noordelijke horizon 34 Het Huis van de Dokter op de kruising van de Julianaweg en de Dorpsstraat Gemeente Castricum 2019).

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 35