103 De zaal van Arie Verduin. Hier Z}t hij samen met de mensen van de (kermis) schoonmaakploeg. De beide KVP-wethouders Jb. H. Swart en J. M. Zoon en KVP-raadslid A. J. W. Krom van Akersloot, die samen met burgemeester J. H. M. de Sonnaville naar de bisschop in Haarlem zijn gegaan om daar het vertrek van kapelaan J. de Boer te bepleiten, weten sinds gisteravond hoe het plaatselijke KVP- bestuur daarover denkt. Tijdens de speciale vergadering in café Verduin, waar de spanning soms was te snijden, hoorden de wethouders en het raadslid, dat hun verzoek aan Haarlem door het KVP-bestuur ten zeerste werd afgekeurd. De uitstekend leidende en nog jeugdige vice-voorzitter J. Terluin stelde in een speciale verklaring nadrukkelijk, dat men ook de verdiensten van de betrokken gemeenteraadsleden diende te bekijken. Hij wilde niet ingaan op de suggestie uit de vergadering, hen als KVP-lid te royeren, maar stelde wel voor volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen uit te komen met een vrije groslijst (kandidatenlijst), waardoor elk KVP-lid in de gelegenheid zou worden gesteld te stemmen op wie hij wil. Daarmee zou op democratische wijze bereikt worden dat degenen die geen vertrouwen meer in de betrokken gemeenteraadsleden hadden, dit ook tot uitdrukking kunnen brengen." Jan Terluin stelde duidelijk dat het bezoek aan de bisschop onverantwoord was geweest. "Stelt u eens voor, dat het uzelf betrof en men zou naar uw werkgever gaan om te trachten uw overplaatsing te bewerkstelligen?" Overigens was er ook iemand in de vergadering die vond dat De Boer het aan zichzelf had te wijten, met zijn geschrijf! Hij was een dictator geweest in het verenigingsleven... Maar het bestuur kon blijven, de betrokken raadsleden ook. Het werd dus geen bijltjesdag. En dat was niet naar ieders zin. Men had wel koppen willen zien rollen, in ieder geval was er onvrede met de uitkomst en dat had weer grote gevolgen voor de gemeentepolitiek. Die onvrede bleek ook uit enkele anonieme brieven die het KVP-bestuur ontving met het dreigement dat men wel eens op de PvdA zou kunnen gaan stemmen, wanneer bepaalde personen op de kandidatenlijst zouden komen.! Voorjaar '66 werd de groslijst van de KVP met flink wat nieuwkomers uitgebreid. Maar de leden van de partij besloten in meerderheid om de oude verhoudingen te respecteren en daarmee kwamen de nieuwkomers op een onverkiesbare plaats.

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 104