Ondertussen hadden tien KVP-leden verzocht om een spoedvergadering die op 10 mei gehouden ging worden. De raadsvergadering van 14 april, waarin opening van zaken gegeven zou worden, werd een anticlimax. De burgemeester kwam met een povere, nietszeggende verklaring en wilde alleen maar dat er verder niet over gesproken zou worden, en behalve door de al eerder genoemde N. (Klaas) van Duin werden er in de raad géén kritische geluiden geuit. Nou ja, de heer Helder, één van de twee niet-KVP'ers, had e.e.a. ook wel graag van tevoren willen bespreken. Raadslid J. J. Baltus merkte nog op dat de kapelaan in zijn afscheidspreek had gezegd: "Dat de rust wederkere". Déze woorden van de kapelaan kwamen blijkbaar wel goed te pas. Het is duidelijk dat de raadsleden niet bepaald politieke tijgers waren, veeleer brave en vooral meegaande burgers. Voor al deze ontwikkelingen had de pers ruim aandacht, ongetwijfeld tot ongenoegen van de burgemeester. Hij zal helemaal verontrust zijn geweest toen er in de Tweede Kamer op 21 april door drs. H.M. Franssen (PvdA) vragen werden gesteld aan J. Smallenbroek, minister van Binnenlandse Zaken, en aan de minister van Justitie, Prof. Samkalden: "Brengen stappen, als door het gemeentebestuur van Akersloot officieel ondernomen, de juiste verhoudingen tussen kerk en burgerlijke overheid niet in gevaar?" Ook dat nog! Smallenbroek reageert in juli en meldt dat hij hier niet echt een oordeel over uit wil spreken. In de krant vindt een commentator dat hij zo gemeentebestuurders ruimte geeft om hun vermeende 'recht' buiten de openbare wegen van de rechtsspraak op te zoeken, en daarmede dat soort bestuurders een bedenkelijke Caje De vrijbrief heeft gelaten. "Wie Vriendschap, voor aan de openbare weg timmert, moet openbare kritiek kunnen verdragen en de aanleg van het niet proberen die te smoren via een omweg in een oncontroleerbaar duister". Wilhelminaplem. Het Op verdere vragen zegt de minister in oktober dat hij niet precies op de hoogte is van de situatie, maar dat hij niet naar de bisschop zou zijn gegaan. vergadering Voor de KVP is 10 mei de dag des oordeels. Op die dag is er een extra ledenvergadering in café Verduin in aanwezigheid van enkele vertegenwoordigers uit hogere KVP-kringen. De inleiding, die stond boven het uitgebreide artikel in het NHD, vat de uitkomst goed samen: "Akersloot. 102 WARME BAKKER 1 7ELIÜEDIENIN6] was het toneel van i jwo j.i---. ji_-i menig tumultueuze

De Groene Valck - Akersloot | 2020 | | pagina 103