Uitdrukkingen zijn bijvoorbeeld: 'het voor je kriek hebben' (dat is je achterste; gebogen vorm) en 'je een kriek lachen' (je een bult lachen). Twee percelen, op de kaart naast elkaar (A8/A9), heten samen Lijssie Moer, Leijssiemoer of Lijsmoer, maar dragen ook een nummer: No 11 (of N11). Lijssie Moer is een bijzondere naam met een gevarieerde betekenis. Het eerste deel van het woord, Lijssie (met een lange ij), kan afgeleid zijn van 'Lijzebet', dat betekent: 'een rank vrouwenfiguur'. Denk ook even aan het scheldwoord 'Lange Lijs' of de uitdrukking 'lijzig'. Lijs is verwant aan Lijst en dat betekent: 'rand, zoom, omlijsting'. In de Zaanse volkstaal is een lijs of lijst echter: 'een jong schaap van het vrouwelijk geslacht dat nog niet geoond heeft en ouder dan een lam is'. Het heet ook wel: lijstlam. Het tweede deel, moer, in Leijssiemoer, wordt ook als moor en mother geschreven, dat is: 'droesem, moerassig land'. Lijssie Moer zal een nat stuk land zijn geweest, of een drassig gedeelte hebben gehad, dat waarschijnlijk vanaf de lente beweid werd door lijsten, ofwel jonge ooien. Deze uitleg met Zaanse invloed is hier niet vreemd, want de Zaanse taal of taalgrens lag ruwweg tot hier in Akersloot en Limmen. Dit verhaal wordt ondersteund door de naam van het eronder liggende perceeltje (A10) dat 't Schapenkampje heet. Ten westen, bij het Die, ligt het perceel A33, aan de Overvloedjes, en eronder A36, het Ruppen Bree. Zij liggen tegen de noordelijke uitloper van het Limmer Die aan, dat daar ook de Noorder Limmer Togt heet. In de Verpondingtabellen van Limmen uit 1758 t/m 1780 wordt een dame als eigenaresse genoemd, waarmee ook de naam van het perceel duidelijk wordt. Zij heet 'de Princes van Rubenpre, Gravinne van Vertin'. In 1865 is het eigendom van Gravin De Merode. Het perceel A59, de Drie Morgen, ligt in het blok van de Nieuwe Maat. Er is een aantal percelen met de aanduiding morgen. De naam Drie Morgen is een oppervlaktemaat en komt overeen met de 2 ha 76 a dat het perceel groot is. Men gebruikte hier in dit geval de Hondsbosche maat van 1 morgen is 0.93 ha als rekeneenheid. 65 Landmeterskaart. Bodel Nijhuis Coll. BPL 51-999008M, 1645, de Stad Haerlem. Guurte stuk aan de Cromme Sloot, links de Slicker Dye.

De Groene Valck - Akersloot | 2019 | | pagina 66