Noot herschrijver: Mijn vader Jan Olgers heeft mij verteld, dat hij naar huis mocht, omdat hij bij een margarinefabriek werkte (arbeiders, die in de levensmiddelen werkzaam waren, konden niet gemist worden). Het was circa 17.00 uur toen ik nog even met een emmertje naar de gaarkeuken moest. Die stond op het terrein waar nu (1973) de Storeyclub is en de kleuterschool. We moesten met de kleintjes nog eten. "Durf je of moet ik gaan?" vroeg mijn vrouw. "Nee, nee, ik ga wel. Het kan nu toch geen kwaad meer." Ik nam het emmertje en ging op stap. Wel huiverig hoor, maar alles ging prima. "Zo Freek, hebben ze jou vergeten mee te nemen?" vroeg er één aan mij zo langs de weg. Ik wil hier geen namen noemen. Het was waarschijn lijk als grap bedoeld. Ik weet en wist dat, maar na al deze jaren die nu achter mij liggen kan ik er de grap nog steeds niet van inzien. Misschien wel om wat even later gebeurde. Ik was de gaarkeuken al dicht genaderd, toen plotseling twee Duitse soldaten mij tegemoet kwamen met het geweer over de schouder. Aan het geweer, omdat ze het over de schouder droegen, zag ik dat ze niet meer ergens naar keken of zochten, want dan hebben ze het geweer in hun handen. Mijn allereerste reactie was: snel terug. Maar een fractie later was het: nee, nee, kijken, doe gewoon. Als in een flits schoot het door mij heen: als je terug gaat lopen ben je erbij, Kers- sens, dan krijgen ze dadelijk argwaan. We waren gelijktijdig bij de poort van het terrein naar de gaarkeuken. Ik durfde ze niet aan te kijken, maar draaide langzaam door de poort heen en ging mijn soep halen. een keet waarin de gaarkeuken was gehuisvest. Jan van der Eng was daar de verdeler van de 'koolsoep'. Hij was de vader van de nu (1973) nog in zijn huis wonende zoon Jan. Jan van der Eng gaf mij de soep en zei: "Zo Frekie, dus jij bent een van de gelukkigen die niet mee moest?" "Ja, Jan." "Nou gelukgewenst hoor, zeker vanwege je kinderen?" 46 Rechts beneden de voormalige locatie Storey Club). Op het pleintje voor

De Groene Valck - Akersloot | 2019 | | pagina 47