der vond, ging alles nog wel vrij goed. De men sen die dagelijks langs de weg liepen met hun kar retje om aan voedsel te komen, van hen hoorde je de echte verhalen die vaak nogal gruwelijk wa ren. Plotseling werd een stad, maar meestal een dorp, door de Moffen afgesloten en dan mocht er niemand meer in of uit. Waren daar dan toe vallig, en dat gebeurde nogal eens, dergelijke mensen op zo'n plaats, dan werden ze meegenomen en zagen hun vrouw en kinderen soms nooit meer terug. Ik sprak tegen mijn vrouw: "Ik ga niet weg, vast niet. Ik verstop mij wel hier. Vinden ze mij, dan kan ik jullie nog allemaal gedag zeggen." En voor mijzelf dacht ik: dan kan ik jullie wat moed inpraten. "Stuur de schoolgaande kinde ren maar naar de kerk (schoolmis). Ik ga naar boven." Bij het slaapkamertje aan de Julianaweg (westkant) was tussen dak en kamertje een opening. "Zet als ik daartussen lig zo veel mogelijk lege spullen ervoor." Zelf zette ik er eerst nog wat kisten met aardappelen voor, zodanig dat ik mij er nog tussendoor kon wringen. Daarna nog meer lege kisten, oude kleden, kleren en noem maar op ervoor gezet en er overheen gehangen, zodat je niets meer kon zien. Ik lag met mijn hoofd tegen de gevelmuur op. Zo kon ik nog praktisch alles verstaan wat er op straat werd geschreeuwd of gezegd. Koud was het er wel en het werd gaandeweg steeds kouder. Verroeren durfde je je niet, dus zo stil zijn als een muisje. Daar kwam mijn vrouw even later de trap op om te vragen hoe ik het maakte en om te vertellen wat ze buiten van deze of gene had gehoord. "Luister nu eens even goed naar mij", zei ik, "ik lig hier best en vooral droog, maar wil je wel in huis blijven?" Ik vond het namelijk beter dat zij in huis bleef, omdat, als ze zouden komen om huiszoeking te doen, zij daarbij zou zijn. Maar lieve God, daar knalden schoten en roffelden de mitrailleurs! Het was wel niet zo dichtbij, maar boven was het veel gehoriger dan beneden. Plotseling schoot in mijn gedachten: de kinderen, o de kinderen die naar de kerk zijn. Maar daar gebeurde niets mee en even later hoorde ik ze thuisko men. Goddank, die zijn weer binnen. Even later moesten ze naar school. 43 Tijdens de razzia werd de Sluisbrug open gezpt om het dorp af te sluiten.

De Groene Valck - Akersloot | 2019 | | pagina 44