JL JLerinneringen uit de Tweede Wereldoorlog, deel 3 Razzia in Akersloot Het zal zo ongeveer in de herfst van 1944 geweest zijn, toen op een morgen om circa half acht in de ochtend buurvrouw Kaandorp, die tegenover ons woonde, vliegensvlug aan kwam lopen en zei: "Buurman, je moet weg. Er is razzia. De moffen hebben het hele dorp afgezet en niemand mag meer weg. Zie dat je ergens weg kruipt." "Maar buurvrouw, waar zijn uw jongens?" "Dat weet ik echt niet. Ze hebben niets gezegd, maar zijn wel weg." Misschien dacht ik: als ik daar nog bij kan, doe ik dat. Later hoorde ik dat ze te gen hun moeder niet wilden zeggen waar ze heen gingen. Dan kon zij zich ook niet verpraten als de Duitsers haar onder druk zouden zetten. Razzia, wat hield dat in feite eigenlijk in? Het echte daarvan wist niemand, maar wel dat je de kans liep dat je weggehaald zou worden en naar Duitsland werd vervoerd. Als je alles vooruit geweten had, dan behoefde je hart met zo'n bericht niet stil te blijven staan, zo gezegd. Het leek net of je een klap op je hoofd kreeg, waar door je niet kon denken. Buurvouw Kaandorp liep weer hard terug en ik stond aan de grond genageld. Ik zie haar nog bij de straat omdraaien en tegen mij roepen: "Toe, je moet weg, hoor!". Duizenden gedachten schoten door mij heen. Als ik nu zus of zo doe, nee dan maar zo. Plotseling als bij een ingeving schoot het plan helder door mij heen. Als ze mij komen ophalen, dan ga ik mee vanuit huis en gezin! Mijn vrouw kwam en vroeg wat buurvrouw nu wel moest. In heel korte woorden heb ik haar verteld wat er aan de hand was. Razzia. Veel had men er al eens over gehoord en er werd ook in de illegale blaadjes over geschreven. Maar wat het nou echt was, daar ging men aan voorbij. Net als zo vele nog andere ergere dingen. Zolang je het niet aan den lijve on- 42 De overburen Cor, Niek, Piet en Wim Kaandorp poseren. Foto genomen vanaf het erf van de familie Kaandorp. Links op de foto de woning van Freek Kerssens.

De Groene Valck - Akersloot | 2019 | | pagina 43