plaatje rondbreien. In 1953 opende de erevoorzitter, de heer Toon Leijen, de donateursavond met de mededeling dat de algehele opbrengst voor het Nationale Rampenfonds 1953 bestemd zou worden. Spreker propageerde dan ook de verloting nog eens extra goed te bedenken. Jarenlang heeft de toneelvereniging een plaatsbespreking gehad. De bezoekers konden dan 's middags voor de uitvoering tussen drie en vier uur hun stoel komen bespreken. Aangezien dit vaak tot onenigheid leidde tussen de bezoekers, is dit later afgeschaft. Henk de Goede: "De vaste man bij de ingang was Willem Verduin (de jager). Hij deed de verkoop en controle van de toegangskaartjes. De minimumleeftijd was vroeger altijd 16 jaar. Waarom dat zo was, dat weet ik eigenlijk niet. We hebben ook een periode gehad dat je plaatsen kon bespreken. Of mensen kwamen een paar uur voor de voorstelling langs en plakten briefjes op de stoel. Op een gegeven moment zijn we daarmee gestopt. Waren de plaatsen netjes gereserveerd, dan liep het vullen van de zaal toch weer anders. Ze kwamen bijvoorbeeld een bekende tegen en daar gingen ze dan naast zitten. De mensen die gereserveerd hadden, kwamen als laatste binnen en dachten zo op hun plaats te kunnen zitten, die al door iemand anders was bezet. Of er zaten wat grotere of langere mensen vooraan in de zaal, daar kwam wel eens ruzie van. Dan was het alles uit de kast trekken om voor iedereen een plaatsje te vinden en de boel te sussen." Werd er vroeger uitsluitend toneelgespeeld. Vanaf de jaren negentig werden er soms liedjes gezongen en werd het spel bij gelegenheden begeleid door muziek, een accordeon of een keyboard. De liedjes waren soms kant-en klaar, zoals bij 'De Jantjes'. Maar niet zelden werd de tekst zelf door de leden verzonnen, zoals bij 'Mensen langs de haven' of 'Ze kunnen de pot op'. Een toneelstuk had vaak een niet zo mooi einde, dan werd er zelf een einde verzonnen. Of er werden dingen tussen gevoegd, zoals een flashback in 'Het ontvolkte huis'. Ook mogen we ons als club zeer rijk voelen met een toneelschrijfster als Mary Schoon in de gelederen. Van haar hebben we menig stuk gespeeld en niet zelden was dat dan ook een première, bijvoorbeeld 'Huize Avondrood', 'Dorst', 'Bewaar me!' en 'Belgische roulette'. Henk de Goede: 'Een traditie na het optreden was het bal na, dat vonden de jongelui geweldig. Na afloop van de voorstelling schoven ze meteen de stoelen opzij om ruimte te maken voor de band en de dansvloer. Maar een bandje huren was duur. Een avond met toneel, pauze en loterij liep door tot tegen elven. Dan kon de band nog ongeveer één a twee uur spelen. De opbrengsten van de loterij hadden we weer 13 1993: 'Siil dk Strandjutter' Henk de Goede, Erwin Tiebie, Mary BakkerHenk Krom.

De Groene Valck - Akersloot | 2019 | | pagina 14