In de 16e en 17e eeuw was geheel de zuidzijde van het Kerkplein bebouwd met huizen, zelfs nog met een 2 rij erachter. Er stond o.a. een H. Geest(arm-)huis. Dit was een voorganger van het Sint Jacob-armhuis naast het raadhuis. Na de Franse tijd kwam het armhuis aan de Hoogegeest. Na 1910 kwam er een arm- huis voor vrouwen aan het begin van de Julianaweg dat in ongeveer 1920 als armhuis is opgeheven en winkel is geworden. Hetpand is inmiddels gesloopt en er staat nu een woonhuis. De 'eerste steen' van het arme- vrouwenhuis is in bezit bij Historische Vereniging Oud-Akersloot. auto's in de straat. Boerderij 'De Buurthoeve' staat na vele eeuwen nog steeds op deze plek. De straat heeft nu klinkers en er is een trottoir aangebracht. Er staat een lantaarnpaal. De fietsenwinkel van Melker heeft in 2016 plaats gemaakt voor kleermakerij Solti. De weg heet nu Raadhuisweg en is ingericht als eenrichtingsverkeersweg. Kerkplein oostzijde bekeken van ZW naar NO. Helemaal rechts is nog een gedeelte van het zg. 'Witte Kruis-huisje zichtbaar, staande op de St. Jacob dat was ingericht in ongeveer 1750 in de oude dorpsherberg St. Jacob, een der 5 dorpsherbergen rond de dorpskerk. Het Witte Kruisgebouwtje is omstreeks 1910 verdwenen. Schuin achter het Witte Kruis-gebouwtje staat het oude raadhuis, gesloopt in 1923. Om het raadhuis heen loopt de weg naar de Kerkedijk (nu Raadhuisweg). Geheel links staat de oude herberg van de buurt met Roorda als laatste herbergier. De gevel is in ±1950 gemoderniseerd. 88 Vroeger

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 89