Het lijkenhuisje is weggehaald. Er staan grote bomen in de houtsingel. Het oude stucwerk met blokkenmotief is verwijderd. De gevels zijn vlak gepleisterd en gewit. De leilinden zijn ouder geworden en er zijn diverse leilinden bijgeplaatst. De goudkleurige haan is zichtbaar. De Nederlands Hervormde kerk gezien van zuidoosten naar het noordwesten. Links daarvan ten noorden van het Schoolpad stond tot 1860 de aloude dorpsschool, één van de vier van ons dorp t.w. Akersloot, De Woude, Schermer en Boeket Ongeveer achter de dorpsschool was ook 'de Costerworf'. Verder naar het oosten stond de 'Dingstal', één van de vier dorpsherbergen zoals het 'Moeryaanshoofd' en de 'Sint Jacob', waar de schout en schepenen 'buyrendag' en vergadering hielden. De bomen zijn groter. In de houtsingel staan nu sparren. De grafsteenindeling is gewijzigd, enkele stenen staan er nog maar zijn nu dieper geplaatst. Het stucwerk aan de kerkgevel is vlak gepleisterd i.p.v. blokkenmotief. Westelijk gedeelte van de kerk, gezien vanuit het zuidoosten met het lijkenhuisje en de torendeur. De oude dorpskerk, in 1836 afgebroken, had het priesterkoor op plek van de tegenwoordige consistoriekamer en nog enkele meters in oostelijke richting zodat het priestergraf van de Sint Jacob Statie waarin 9 pastoors begraven zijn nu ligt in de noordoost hoek binnen de consistoriekamer. De toren van de oude kerk lag ca. 10 meter meer in westelijke richting vanaf de tegenwoordige westelijke kerkmuur. De zuid en noord muren staan op de fundering van de oude middeleeuwse kerk. In 1573 is de kerk overgegaan in gereformeerde handen. Sedert 1869, toen er een kerkhof kwam bij de in 1868 nieuwgebouwde katholieke kerk op de Molenbuurt, zijn er geen katholieken meer begraven op het kerkhof van de dorpskerk. De bomen hebben hun zelfde vorm behouden en zijn ouder geworden. Duidelijk is te zien dat het stucwerk blokkenmotief is gewijzigd. De gehele gevel is nu vlak gepleisterd, gewit met een grijze smetrand. Het lijkenhuisje is verwijderd. De voorste grote grafsteen is verdwenen. De grafsteen is dieper Vroeger Vroeger

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 86