Nederlands Hervormde kerk gezien vanuit het zuidwesten. Tegen de kerk aan is het lijkenhuisje gebouwd. De torendeur gaat schuil achter dit lijkenhuisje. De kerk is geheel bepleisterd en aan de noordzijde wit gekalkt. In de hoek achter het lijkenhuisje, gebouwd tegen de zuidwestgevel, werden in 1943 onder het struikgewas in hetfamiliegraf van de Schoorls (nu bij de katholieke kerk), de gebroken grafkruizen van pastoor Nicolaas Stenius gevonden samen met andere brokstukken van katholieke origine. Het grafsteentje met de letters A+M en het steentje van 'Heer Floris' werden ook terug gevonden en dienden als vloerafwerking van het torenportaal. De mooiste grafstenen uit de afgebroken kerk werden bij de bouw in 1837 herplaatst in de nieuwe kerk. Over deze grafstenen ligt nu een plankenvloer. Het is niet meer mogelijk een foto te maken vanaf dezelfde locatie. Er zijn twee blokken van vier huizen gebouwd die het zicht belemmeren. Op de oude foto is de straat onverhard en zijn fiets en paard en wagen nog het vervoersmiddel. Goed zichtbaar is de voormalige brandweerkazerne, begin 21e eeuw omgebouwd tot woonhuis. Op de plaats waar de protestantse kerk nu staat stond eerst een stenen kerk die omstreeks 1000-1250 werd gebouwd. Rond 1300 is deze kerk vergroot. De toren, gebouwd in 1357, stortte in 1652 in en werd 20 voet ten tg weer opgebouwd. De kerk werd dus kleiner. In 1836 is deze kerk afgebroken en is de huidige kerk gebouwd. De kerk is, aan de zuid en noord kant, gebouwd op de fundering van de oude middeleeuwse kerk. In 1837 is de kerk ingewijd. De weg was toen een Het was al moeilijk om de foto uit dezelfde positie te maken, de overkant van de Raadhuisweg is volgebouwd. De heg is nog aanwezig. De oude brandweerkazerne staat er nog. Begin 21e eeuw is deze verbouwd tot woning. De meeste bomen zijn vervangen. De bovenaardse elektrische bedradingen zijn ondergronds aangelegd en de palen zijn verdwenen. Opvallend is wel dat beide foto's nog dezelfde rust uitstralen. De weg is met klinkers bestraat. Vroeger Vroeger

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 85